«На вечір струдель маю...»

«На вечір струдель маю...»

Насправді рулет, завиванець, струдель не є суто вечірньою стравою. Це універсальний десерт. Але саме так співається в одній давній пісеньці, герой якої таким чином вихвалявся своїм комфортним життям. А пісеньку я чув від однієї ґаздині, такої собі пані Слави з Надвірної, що колись частувала наше товариство отими струдлями, чи штруцлями, штрудлями... Зрештою, по цілій позакарпатській та й підкарпатській Європі говорять по-різному. А смакує всюди однаково добре.

«На вечір струдель маю...»

Вогонь і ніжність. Тісто і начинка — солодка конфітура (варення), мак, сир з родзинками... Рум’яні бочки і поливка-глазур зверху. А ще запаморочливі пахощі. Ось побіжний портрет цієї кулінарної принади.

Найбільше поле для фантазії ґаздині — це начинка. А тісто на струдель готуємо класичне. Хіба лише жирніше чи пісніше, солодше чи прісніше. Отже, для нього беремо склянку муки, добру ложку масла, одне яйце і трохи води. Робимо тісто середньої тугості. Вимішуємо його, доки не почне відлипати від стільнички. Відтак треба накрити теплою мискою і по півгодині розкачати тоненько, а краї вирівняти. Як трохи присохне, намастити солодкою начинкою, звинути, покропити маслом. Пекти приблизно три квадранци (квадранц — 15 хвилин).

Відтак можна при частуванні подати підготовлену глазур або чекуляду, як каже пані Слава, яка переповіла нам цей припис. Вона радила робити такий струдель із сиром. 

«На вечір струдель маю...»

До нього можна додати будь-яких ароматів. Наприклад, цинамону (кориці), як зрештою, і до більшості струдлевих начинок. А можна — тертих цукатів з айви, помаранчів, абрикосів. (До солоних — чебрецю).

Сирна начинка може бути й така: дев’ять дека (деко — 10 грамів) масла, шість жовтків, 20 дека цукру, ванілії, як каже пані Слава, 50 дека перетертого сиру, три-чотири ложки сметани, п’ять дека родзинок, сніг з білків (збиті до піни несолодкі білки). Усе це легко перемішати — білки додати останніми. 

Окрема тема — це струдель з маком. Пиха! Чим товстіша верства з маком, тим частіше будуть ходити до вас гості. Мак ліпший сивий, а не чорний. Треба трохи вимочити його в теплій воді, змити і дати хвильку покипіти. Потім в моздірі (ступці) легенько потовкти, додаючи цукру. Цим і начиняти струдель.

А от так званий валкований струдель. На нього треба добре вимісити три склянки борошна, склянку сметани і склянку масла. Тісто витачати завгрубшки три-чотири міліметри. Тепер обібрати (почистити) кілограм винних (кислуватих) яблук, покраяти їх на платочки, як каже пані Слава, накласти на витачане тісто, звинути у валок і спекти в досить гарячій пічці. Таким струдлем легко пригостите п’ять-шість осіб, хоча зможете з’їсти й самі.

«На вечір струдель маю...»

Або такий варіант. Двічі змолоти в м’ясорубці 15 дека волового чи телячого жиру, додати 250–300 грамів муки, одне яйце, півложки оцту, три ложки сметани. Добре замісити. Найліпше б залишити тісто на другий день. Тоді виробити прямокутний півсантиметрової товщини пляцок. Накласти на нього дрібно накраяні яблука, частину з них можна й натерти. Присмачити цинамоном, тертою цитриновою шкіркою. Загорнути конвертом. Пекти, як каже пані Слава, в мірно горячій рурі (печі).

Класичною є начинка з вишень чи слив. Можна використати готову торішню конфітуру, а можна робити зі свіжими пучених (без кісточок) вишень і слив. Технологія все та ж, єдине, що треба дати стекти з ягід сокові. До півкілограма фруктів досипають 100 грамів цукру і піну з трьох білків. Вишні й сливи можна попередньо проварити з 50–60 грамами цукру, а тоді додати білки, цинамон, ваніль. Накласти на тісто і, делікатно згорнувши, — до печі. Верства начинки не має бути груба і соковита.

«На вечір струдель маю...»

А от зовсім інший ракурс. Зваріть звичайну свіжу капусту. Витисніть з неї воду. Посічіть дрібно і присмажте з цибулею. Посоліть, поперчіть. А як вистигне, покладіть на струдлеве тісто. Можна додати чебрецю. Загорніть ретельно кінці і печіть. І буде вам смачно вранці, в обід і ввечері... 

текст: Ігор ПАНЧИШИН

графіка: Анна КИРПАН

Додати коментар

Захисний код
Оновити