Франківські традиції та новації

Франківські традиції та новації.

Івано-Франківськ відзначає свій день народження 7 травня — в цей день у 1662 році місто, засноване як Станиславів, отримало Маґдебурзьке право. Урочистості та різні святкові заходи починаються, як правило, ще за тиждень до цієї дати і тривають іще тиждень опісля.

Франківські традиції та новації

Вперше Станиславів святкував День міста у 1862 році — то був ювілей, його 200-ліття. «На Ринку влаштували урочисту ілюмінацію. Всі поверхи ратуші сяяли вогнями і були прикрашені численними транспарантами», — наводить цитату з польської газети «Нова реформа» краєзнавець Михайло Головатий. Відомо, що тоді на площі Ринок пройшов кінний парад, а ввечері на майдані грав духовий оркестр — кілька тисяч міщан танцювали. Під час наступного бучного ювілею, на своє 300-річчя, Станиславів змінив ім’я. У 1962 році, відповідно до указу уряду Радянської України, місто отримало сучасну назву. Тоді ж вирішили відзначати його день народження кожного року (щоправда, не «прив’язувалися» до певної дати). Традиційно влаштовували концерти, театралізовані вистави, художні та фотовиставки.

Серед найбільш голосних і цікавих акцій, які супроводжують День міста Івано-Франківська останніми роками — три фестивалі. З’їзд стронґменів і змагання на «Кубок Василя» — найсильнішої людини світу 2006 року, франківчанина Василя Вірастюка — збирає богатирів з України, Білорусі, Молдови та країн Прибалтики. Атлети виконують шість вправ із програми класичних богатирських турнірів, серед яких і трек-пул — перетягування восьмитонної вантажівки на час.

Цього року фестиваль проходив у вихідні дні напередодні 7 травня і відкрив святковий марафон.

Франківські традиції та новації

Фестиваль екстремальних видів спорту «Х-Гуцулія» приваблює до Івано-Франківська молодих відчайдухів — велосипедистів, ролерів, скейтерів, парктурівців. Три дні цієї забави віддані показовим виступам і змаганням, зокрема з маунтинбайку, рол-хокею, лейк-джампінгу. Стрибки у воду з трампліна на велосипедах (озеро в міському парку) завжди збирають хмари публіки.

Міжнародний фестиваль «Свято ковалів» завершує цикл святкувань і від бувається у наступні після Дня міста п’ятницю, суботу та неділю. Цілком самодостатній, брендовий у Європі ковальський фест проходить у три етапи.

Перший день віддають демонстрації ковальської майстерності. На одній із центральних площ міста — на Майдані Шептицького — просто неба майстри влаштовують кузні. Обов’язкова умова фесту — «жива» робота. Ковалі працюють,  городяни спостерігають і долучаються до процесу перетворення розпеченого металу на мистецькі вироби. З них (не городян, а мистецьких виробів) складають спільний твір — це вже другий етап фестивалю. На 346-річчя Івано-Франківська ковалі 12-ти країн світу подарували місту композицію «Сонечко» — вона прикрашає клумбу перед дзвіницею колишнього парафіяльного костелу (1703 рік), а нині — обласного Художнього музею. У цьому музеї — третій день, третій етап фестивалю — відкривають виставку художнього орнаментального ковальства. Впродовж місяця тут експонуються кращі роботи ковалів-учасників фесту. Цьогоріч, уперше від часу заснування «Свята...» (проходить уп’яте), шанувальники ковальського ремесла мали змогу придбати ексклюзивні твори з експозиції на мистецькому аукціоні.

Франківські традиції та новації

Власне на день народження Івано-Франківську подарували торт. На замовлення мерії для городян та гостей міста спекли триповерхову тридцятикілограмову ратушу, зовні — копію справжньої споруди (1695 рік, докорінна реконструкція 1929 року). Тортом поласували всі присутні на відкритті Дня міста. Після офіційних урочистостей в обласному музично-драматичному театрі і вручення щорічних міських нагород, на площі Франка відбувся грандіозний концерт.

Місто привітав легенда року, соліст групи Smokie Кріс Норман. На акцію прийшли приблизно 40 тисяч глядачів. Співак виконував хіти, міщани підспівували і танцювали. 

текст: Наталія КУШНІРЕНКО

фото: Денис ТРОФІМОВ, Мирослав КУШНІРЕНКО

Додати коментар

Захисний код
Оновити