Взуття для розваг на льоду

Взуття для розваг на льоду.

Якщо порівнювати з гірськими лижами та сноубордингом, то доводиться визнати, що ковзанярство нині значно менше розпопуляризоване. А тим часом ще декілька десятків років тому на території СРСР воно було однією з улюблених форм активного відпочинку. І все ж ситуація міняється: відкриття катків на гірськолижних курортах, льодових арен у містах дозволяє прогнозувати новий спалах зацікавлення ковзанами. Катання на ковзанах не лише приємне, естетичне, а й дозволяє зміцнити здоров’я. Ковзанярство як відпочинок менше пов’язане з ризиком отримати серйозні травми, ніж, скажімо, гірськолижне катання. Воно не вимагає спеціальної фізичної підготовленості — тобто годиться для дітей, молоді і навіть літніх людей. Але у тих, хто захоче вперше «вийти на лід», неминуче виникнуть питання щодо спорядження. Спробуємо відповісти на них.

 Взуття для розваг на льоду

Світ ковзанів розмаїтий

У провідних магазинах спортивних товарів представлено величезне розмаїття ковзанів. Звичайно ж диференціюються вони за певними критеріями, а саме: тип катання, рівень майстерності та додаткові характеристики.

Фактично є три основні типи катання: хокейне, фігурне і звичайне аматорське, так би мовити, задля задоволення (про суто спортивні типи, скажімо біг на ковзанах, у цьому огляді не йтиметься). Головне завдання хокейних ковзанів — захистити від травм гомілку, тож відповідною є і їх конструкція. Фігурні ковзани сконструйовані так, щоб спортсмен мав можливість виконувати на льоду складні технічні елементи. Зокрема лезо спереду мусить бути із зубцями. Найважливіше у ковзанах для непрофесіоналів — легкість. Окремою групою слід вважати дитячі ковзани. Їх обов’язковим елементом є фітнес-вставка, що дозволяє черевичку максимально прилягати до ніжки.

При виборі ковзанів варто визначитись, до якого рівня ковзанярів ви себе зараховуєте: професійного, напівпрофесійного, початкового аматорського. Обираючи професійні ковзани, зверніть увагу на підошву черевичка. Вона обов’язково має бути шкіряною, так само, як і верх. Потрібно, щоб усередині взуття була швидкосохнуча устілка, язик — м’який, дутий, щоб нога не травмувалася.

Напівпрофесійні ковзани ідеально стануть у нагоді тим, хто непогано почувається на льоду. Ковзани для «впевнених користувачів» мають шкіряний чобіток, а також м’які подушки в бокових частинах — для захисту гомілки від бокових ушкоджень. Напівпрофесійні ковзани найчастіше відрізняються хромованими лезами, котрі зазвичай прикріплені до взуття за допомогою шурупів.

 Взуття для розваг на льоду

Якщо вам не часто доводиться ставати на ковзани, або ж катання для вас просто приємна розвага — не варто зупинятись на професійних моделях. Найкраще придбати модель простішу й дешевшу. Адже більшість часу ковзанам доведеться висіти у коморі. Взуття до ковзанів для новачків виготовляють із штучної шкіри та оснащують не хромованими лезами. Виготовляють ковзани також із високоякісного еластичного поліуретану.

У кожного матеріалу є свої переваги та недоліки. Шкіряні чобітки для ковзанів більш вологостійкі, краще поглинають надлишкову вологу та утримують тепло. Вони найкраще та найшвидше приймають форму ноги. Але останнім часом все частіше їх виготовляють із штучної шкіри, котра не так швидко втрачає вигляд, стійка до механічних пошкоджень, а ще таке взуття легше. 

Але на льоду ковзани зі штучної шкіри твердішають. Пластмасові черевики відрізняються тим, що точно «сідають» по нозі, але якщо не зафіксувати ногу, можна отримати травму гомілково-ступневого суглоба. 

Найважливіше, на що необхідно звернути увагу при підборі ковзанів, — це розмір. Треба пам’ятати про рівень катання на ковзанах. Якщо це льодові чи фігурні ковзани, то чобіток повинен збігатися розміром з розміром вашого звичайного взуття. Але якщо ми приміряємо ковзани для хокею, то підбираємо їх таким чином, щоб вони рівно на один розмір були більшими, аніж звичайне повсякденне взуття. Якщо врахувати ці особливості, термін експлуатації ковзанів помітно подовжиться.

Виробники та бренди

Навіть суперпрофесіонали не знають всіх виробників ковзанів, годі вже й говорити про бренди кожного з них. Для початку ознайомимось з тими фірмами, чия продукція представлена на українському ринку. 

 Взуття для розваг на льодуВзуття для розваг на льоду

Ще якихось п’ять років тому придбати хороші ковзани для хокею або ж для фігурного катання було дуже складно. Доводилося привозити їх з-за кордону. Зараз проблема відпала — провідні українські магазини спортивного спорядження цілком задовольняють попит наших споживачів.

Переважно виробники намагаються так вибудувати свій асортиментний ряд, щоб у ньому були ковзани різних класів та типів. Але все ж є і вузькоспеціалізовані фірми, котрі виготовляють ковзани окремого призначення. Серед них відомою є чеська Botas, що спеціалізується на виготовленні ковзанів для хокею та фігурного катання. Знають у нас і німецького виробника роликових та льодових ковзанів Powerslide — його продукція представлена в наших магазинах достатньо широким асортиментом. Серед суто хокейних фірм слід назвати швейцарську компанію Graf, яка займається виготовленням ковзанів з 1938 року, та Bauer, котра була заснована в далекому 1920 році.

Що ж до фігурного катання, то в колі професійних ковзанярів однією з найавторитетніших вважається італійська компанія Risport. Важливим є той факт, що всі її розробки проводяться за участі найвідоміших спортсменів.

Перед найскладнішим вибором стоять початківці. Не володіючи майстерністю катання, вони повинні максимально спростити для себе перші важкі уроки ковзанярства. 

Новачкам варто зосередити свою увагу на ковзанах таких виробників, як Roces та Vecra. Одним із європейських лідерів з виробництва льодових ковзанів є компанія Roces. У виробництві ця компанія керується новітніми технологіями. Вперше використавши пластмасу для виготовлення ковзанів, виробник винайшов новий їх фітнесвид для відпочинкових занять на льодових катках. Моделі для початківців відрізняються дизайном, функційністю та надійністю, і найголовніше — доступною ціною.

Взуття для розваг на льоду

А тепер — примірка

Отже, якщо ви початківець, у виборі ковзанів необхідно дотримуватись певних правил та порад. Зупиніть свою увагу на фітнесковзанах. Їх чобіток відрізняється від взуття для професійних ковзанів певними особливостями:

— внутрішня частина оснащена лайкровими вставками для зручного взування;

— на чобітку є гребінчаста кліпса та нейлоновий ремінець для правильної й швидкої фіксації гомілки;

— взуття має ергономічний язичок, що виконує фіксуючу функцію;

— внутрішня частина чобітка виконана з дихаючих матеріалів;

— чобіток анатомічної будови;

— обов’язковими є бокові вставки у вигляді фіксуючих подушок в гомілковій частині ноги;

— такі ковзани мають безпечне лезо дугоподібної форми, котре зменшує небезпеку падіння назад та вперед;

— по всій довжині леза зроблено жолобок, що розділяє лезо ковзана на внутрішню та зовнішню частини.

Якщо ви обрали фітнес-ковзани, варто поцікавитись у продавців, чи достатньо жорстка шкіра чобітка. Жорсткий чобіток триматиме вашу ногу і вбереже від травми. Загалом, ковзани європейських та американських виробників в більшості випадків відповідають всім вимогам та стандартам, чого не можна сказати про азіатського виробника. Тому не варто ризикувати здоров’ям і спокушатися на найдешевший варіант.

Взуття для розваг на льоду Взуття для розваг на льоду

Приміряючи ковзани в магазині, не полінуйтеся переглянути таблицю співвідношення розмірів, бо градація розмірів ковзана може відрізнятися від повсякденного взуття. Не вірте в міф, що ковзани мають бути на розмір більші за ваше взуття. Дві пари грубих шкарпеток не допоможуть, якщо ступні «ходять» у завеликих чобітках ковзанів. Краще одягніть одну пару теплих тісних шкарпеток і приміряйте ковзани свого розміру. Разом з тим, тиснути теж ніде не повинно, щоб не порушувалась циркуляція крові.

Перш, ніж зашнурувати ковзан, різким рухом притисніть ногу назад, щоб п’ятка щільно прилягла до задньої стінки чобітка. Якщо відчуваєте дискомфорт, спробуйте іншу пару. (При першому катанні неприємні відчуття значно посиляться, нові ковзани доволі тверді і можуть натерти ногу. Напевне, доведеться кілька разів перешнуровувати чобітки, перш ніж знайдете найзручніший варіант). Можете приміряти ковзани того ж розміру, але іншого виробника. Підібравши і зашнурувавши зручні ковзани, обов’язково пройдіться. Як кажуть професійні ковзанярі, нога має «спати» в ковзані. 

Перед першим виходом на лід потрібно нагострити леза, для цього при організованих катках існують спеціальні майстерні. 

Взуття для розваг на льоду

Щоб ковзани не зношувались

Ковзани вимагають дбайливого догляду — мабуть, більш дбайливого, ніж звичайне взуття. Після кожного використання їх треба висушити. Але не повторюйте помилки багатьох початківців, котрі після катання кладуть свої ковзани, скажімо, на батарею. Від висушування безпосередньо на опалювальних приладах шкіра чобітків псується і зсихається. Крім того, шкіряні ковзани треба змащувати кремом для взуття. Ковзани ж зі штучних матеріалів достатньо протерти вологою ганчіркою. Послабте шнурівки для кращої циркуляції повітря, витягніть язичок назовні і залиште в добре провітрюваному приміщенні при кімнатній температурі.

Особливу увагу слід приділяти лезам ковзанів. Вони перебувають в постійному контакті з вологою та піддаються інтенсивному механічному впливу. Не витираючи леза насухо після катання, ви піддаєте їх небезпеці ржавіння. Не тримайте ковзани надто довго в сумці чи чохлах. А коли сезон катання на ковзанах закінчився, змастіть чобітки безбарвним кремом для взуття, сам чобіток наповніть папером для фіксації форми, а леза покрийте машинним маслом.

Взуття для розваг на льоду

Так ковзани можна буде зберегти в хорошому стані і насолоджуватись катанням ще не один сезон. Віддавшись пориву зимових розваг, не забувайте про захист на катку вразливих частин тіла — колін, ліктів, долонь. Захист ковзанярів ідентичний до того, котрий використовують при катанні на роликах. Універсальним для всіх видів зимового відпочинку аксесуаром є рукавиці.

Улюблені ковзани чудово піднімають настрій, допомагають розслабитися й відпочити. Ловіть зимову мить і, не відмовляючись від швидких спусків на лижах чи божевільних стрибків на сноуборді, знайдіть час для приємного катання на ковзанах. 

Особлива подяка за допомогу у підготовці матеріалу менеджеру компанії «Екстрем Стайл» Юлії Грушевській та магазину спортивного спорядження «Актив»

текст: Вікторія ДОЛЮК

фото: Денис ТРОФІМОВ 

Додати коментар

Захисний код
Оновити