Карнавал по-горошівськи

Карнавал по-горошівськи.

У переддень, чи, швидше, в передвечір Старого Нового року (тобто 13 січня) значна частина українців «маланить». Свято Маланки, що поєднало в собі язичницьку традицію та християнське вшанування святої Маланії, за формою цілком відповідає дефініції «карнавал». З тією лиш різницею, що має воно обов’язкових персонажів — скажімо, власне Маланку, а також більш чи менш замінних Козу, Ведмедя, Діда, Бабу, Василія, Козака, Солдата й інших. І ще одна визначальна риса цієї перебирії: виконавці ролей, а в першу чергу «лідери» — хлопці. От і ходить Маланка– він від хати до хати, від квартири до квартири, відвідуючи дівчат, розважаючи, веселячи, жартуючи, а часом і бешкетуючи. Адже персонаж уособлює господиню-невдаху, над якою для того й сміються, щоб не дати їй увійти в дім — не в карнавальній містерії, а направду. Щоб у домі ладналося, велися добро й статки.

Карнавал по-горошівськи

Наскільки живим є народ, настільки живою, а не законсервованою, є традиція. У селі Горошова Борщівського району на Тернопільщині Маланку святкують, як говориться, з діда-прадіда. Принаймні, найстаріші мешканці села твердять, що пам’ятають «маланкування» з дитинства. І за Австрії, і за Польщі, і навіть за СРСР, хоча тоді це дуже не схвалювалося. Та якщо раніше склад перебирії був «класичним» — Маланка і Ко, то тепер дійство суттєво демократизувалося. Нинішніх, достоту «карнавальних» персонажів уже й не перелічити. І щороку вони інші. Але суть та ж — висміяти людські вади і в такий спосіб їх побороти. А позаяк ці вади чи не найпомітніші у публічних осіб, державних, політичних лідерів, то й «з’являлися» в Горошовій на Маланки Лєнін, Гітлер, Сталін, Брежнєв... А театральні дійства присвячувалися актуальним подіям, як-от вихід України з Союзу, проголошення її незалежності. А якщо брати ближче в часі, то інсценізувався історичний приїзд Віктора Януковича до Івано-Франківська і «яєчний» «замах» на його життя (у версії горошівських маланкарів — з летальним наслідком). І багато іншої всячини. Обігрують горошівчани й східний символ кожного року. Як розповідає голова Горошівської сільської ради, «запеклий» маланкар Володимир Левко, у рік Дракона вони зробили велетенського вогнедишного монстра, а в рік Змії — знову ж таки вогнедишну Змію. А що символічна тварь вийшла дуже переконливою, то навіть гастролювали з нею по області. Тому цього року Маланка в Горошовій не уникне щурячої теми (2008 рік, за східним календарем, проходитиме під патронатом цього звіра).

Карнавал по-горошівськи

Яких ще персонажів можна буде побачити в селі 13 січня, до останньої хвилини залишатиметься таємницею. Але буде їх чимало. Щороку перед компетентною комісією та шановною публікою демонструють свою фантазію, свої неповторні костюми і потішні сюжети десятки груп народних «лицедіїв». Ці невеличкі театральні трупи, називані тут «партіями», збираються, щоб обговорити сценарії й костюми далеко заздалегідь, за місяць до свята чи й раніше. А вже ближче до карнавалу шиються костюми, вивчаються слова діалогів, віршів, пісень. Тож на Маланки журі оцінює часом і до півсотні номерів.

Карнавал по-горошівськи

Але ж і традиційні персонажі свята «не вмирають». До самої (самого) Маланки горошівчани ставляться особливо відповідально. Хлопців на Маланок (їх буває до чотирьох) переодягають старші жінки, що мають у цьому великий досвід і добре знають, як повинна виглядати ноша персонажа. А одежа на Маланці мусить бути перфектна: і головний убір, і багато вишита сорочка, і лейбичок (кептарик), і пояс-крайка, і розкішне намисто. Ну, хіба лише черевики не на підборах, бо ж хлопцеві-Маланці цілу ніч доведеться ходити селом, витанцьовувати з дівчатами. І аж під ранок разом із «партією» в центрі Горошової вони всі разом палитимуть дідух, символ щедрості — здійснюватимуть традиційне жертвоприношення силам природи, що дають врожай та всякі блага. А тоді хлопці візьмуть на руки Маланку і підкидатимуть догори, «на «ура», як кажуть горошівчани. І співатимуть «Многая літа» своєму персонажеві-улюбленцю. Карнавал закінчиться, щоб почався новий рік, щасливий новий рік. І знову все по колу. Але «початок» цього коловороту вартує побачити саме в Горошовій. 

Карнавал по-горошівськи

текст: Вероніка ЗАНИК

фото: Денис ТРОФІМОВ 

Додати коментар

Захисний код
Оновити