Туристична Старосамбірщина

Туристична Старосамбірщина.

Старосамбірський район розташований у південно-західній частині Львівської області, в межах двох фізико-географічних зон — Передкарпаття й Українських Карпат. Через його територію проходить Головний Європейський вододіл між басейнами Балтійського і Чорного морів. Центр району — місто Старий Самбір, що знаходиться у верхів’ї ріки Дністер за 98 кілометрів від обласного центру Львів.

Старосамбірщина має значний природно-рекреаційний та історико-культурний потенціал для розвитку туризму. Тут налічується 18 об’єктів різних рангів і категорій заповідання на території природно-заповідного фонду загальною площею понад 86 квадратних кілометрів (майже 7% від площі району). У регіональному ландшафтному парку «Верхньодністровські Бескиди», Міженецькому парку (пам’ятці садово-паркового мистецтва XVIII століття загальнодержавного значення) є достатньо передумов для розвитку екологічного туризму різних форм. Унікальний туристичний об’єкт — геологічна пам’ятка природи (залишок Ямненського пісковика), скеля «Соколів (Чортів) камінь» між селами Спас і Бусовисько.

Гірська місцевість району придатна для гірськолижного туризму. Вона складає 965 квадратних кілометрів, або 77,5% від площі Старосамбірщини. Найбільш перспективними в цьому аспекті є села Ясениця-Замкова, Ріп’яна, Грозьово (поблизу знаходиться найвища гора району — Магура Ломнянська висотою 1024 метри) та ряд інших.

Пріоритет у туристичній індустрії району належить сільському та релігійному туризму. На Старосамбірщині налічується 110 сільських населених пунктів і кожне село може привернути увагу туристів екологічно чистим довкіллям, мальовничими краєвидами і ландшафтами, збереженими народними звичаями, традиціями та обрядами, місцевою бойківською говіркою, розвитком народних промислів і ремесел, національною домашньою кухнею, пам’ятками сакрального мистецтва.

Туристична Старосамбірщина

В районі можна побачити десятки унікальних мурованих храмів, костели, дзвіниці, придорожні каплиці, два Василіанські монастирі у місті Добромиль та селі Лаврів. На Старосамбірщині збереглися понад сто дерев’яних церков різних епох, зокрема найстаріші — Святої мучениці Параскевії (XIV століття) та Воскресенська церква (1460 рік) в селищі Стара Сіль, храм Зіслання Святого Духа (1464 рік) в лісі поблизу села Губичі. Найбільш атракційними об’єктами пізнавального (краєзнавчого) туризму є пам’ятки історико-архітектурної спадщини. Тут налічується 29 пам’яток архітектури загальнодержавного та 62 пам’ятки місцевого значення. На Сліпій горі в місті Добромиль збереглися руїни замку Гербуртів (XVI століття), в селі Муроване — залишки замку Мнішеків. 

Сусідство на заході з Республікою Польща сприяє розвитку прикордонного туризму. Тим більше, що Старосамбірщина має міжнародне залізничне пасажирське сполучення зі своїми закордонними сусідами — від станції Хирів (Україна) до станції Заґуж (Республіка Польща) курсує потяг. На території району знаходиться міжнародний автомобільний пункт пропуску «Смільниця» з цілодобовим режимом роботи.

Велике значення для розвитку транзитного туризму мають транспортні шляхи. Територію району перетинають автодороги державного значення: Львів–Ужгород, Чернівці–Івано-Франківськ–Старий Самбір–Нижанковичі, Старий Самбір–Хирів–Смільниця. Тут проходять такі залізничні магістралі як Львів–Чоп, Самбір–Хирів, що у Хирові розгалужується на дві колії: Хирів–Стар’ява–Нижні Устрики (Польща) та Хирів–Добромиль–Нижанковичі–Перемишль (Польща). Через Старосамбірщину пролягають два міжнародні велосипедні туристичні маршрути — «Зелене коло», або «Зелені ровери» (R-61) та «Шляхами бравого вояка Швейка» (R-63). Район має широкі можливості для водного відпочинку й туризму на ріках Дністер, Стрв’яж, Вигор. Надзвичайно багата і різноманітна фауна дозволяє розвиватися мисливському туризму.

На Старосамбірщині є всі передумови для розвитку лікувальнооздоровчого туризму. Важливе, хоч практично не використовуване багатство Старосамбірщини — мінеральні води, що за хімічними характеристиками не поступаються «Нафтусі», «Боржомі», «Майкопському», виявлені в селі Смерічка. Постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 1997 року територію цього села оголошено курортною зоною.

Крім того, урочище «Саліна» на околиці Добромиля (територія колишнього оздоровчого санаторію) завдяки природно-географічним та кліматичним умовам придатне для лікування позалегеневих форм туберкульозу.

Ласкаво запрошуємо відвідати Старосамбірщину кожного, хто прагне насолоджуватися красою природи і краєвиду, неповторними архітектурно-історичними пам’ятками, витворами народних умільців. Самобутня культура, мова і побут щирих, доброзичливих жителів краю бойків не залишать вас байдужими. 

Додати коментар

Захисний код
Оновити