На лижах — у новий рік

На лижах — у новий рік.

Як тільки сніг притрусив гори, так і заговорили снігові гармати, загарчали ратраки, зарипіли троси витягів. Відкриття сезону на головних гірськолижних курортах Карпат офіційно відбулося 24 листопада: на траси вийшли перші лижники і рейдери, діти з санами, тітоньки зі сноутюбами. З гаражів випустили на цілину снігоходи. Пригадували рельєф улюблених схилів, «смакували» новинки. А їх цього сезону не бракуватиме.

На лижах — у новий рік

Коли сніг — не проблема

Зима 2007–2008, твердять наближені до небесної канцелярії, буде морозною. За прогнозами гідрометеорологів та кліматологів, початок зими (грудень) в Європі очікується холодним, подекуди — до –15 °С. Січнева температура буде близькою до норми або трохи вищою — в середньому від плюс п’яти до мінус п’яти. З лютого в Східній і Центральній Європі мали би знову запанувати морози. Що стосується опадів, то на карпатських курортах сподіваються на кучугури.

На небо сподівайся, а гав не лови. І гірськолижні курорти українських Карпат, врахувавши торішній досвід, використали першу ж можливість запустити підйомники. Як ніколи рано розпочали цьогорічний сезон Славське (селище Славське, Львівщина, шість витягів на схилах шістьох гір висотами від 859 до 1232 метрів), «Буковель» (село Поляниця, Івано-Франківщина, 14 витягів на схилах чотирьох гір, 1127–1372 метрів), Драгобрат (селище Ясіня, Закарпаття, вісім витягів на схилах гори Стіг та урочища Драгобрат, 1440–1707 метрів) і «Боржавські Полонини» (села Пилипець та Подобовець, Закарпаття, шість витягів на схилах трьох гір, 1491–1598 метрів)1.

«Карколомний Тростян і Велика Долина Чайників» — так охрестили Славське досвідчені лижники. Гора Тростян (1232 метрів) вважається центром гірськолижного спорту і туризму. Усього на горі п’ять бугельних і один крісельний витяги. На Погарі (859 метрів) — два бугельні підйомники і мультиліфт. Схил засніжують п’ять гармат. Траси середньої складності, освітлені, підйомники працюють до 22-ої години. Пологі схили гори Кремінь (1073 метри) або Політехніка, як її називають у селищі, приваблюють переважно початківців. До їх послуг три бугелі. У розпал сезону до всіх перелічених підйомників бувають черги, тому народ часто мігрує з місця на місце.

На лижах — у новий рік

Любителі усамітненого відпочинку зазвичай обирають траси гір Грабовець (948 метри), Крокус (908) та урочища Варшава (911), що біля гори Менчул. Власну невеличку трасу і витяг має пансіонат «Славський», відомий своїми пивними ваннами. Вартість проживання: від 30 гривень за місце на оздоровчо-спортивній базі «Політехнік-2» до 500 гривень з особи за системою all inclusive («все включено») у «Славському». В садибах «зеленого туризму» доба з дворазовим харчуванням коштує в середньому 100 гривень.

На гірськолижному комплексі «Буковель», якщо снігу мало, покриття усіх схилів забезпечують гармати. На горі Буковель (1127 метрів) на освітлених трасах середньої складності катаються до 20-ої години. На цьому ж схилі працює лижна школа та «дитсадок», де батьки можуть залишати малюків під опікою няні-інструктора. Схили гори Бульчиньоха (1180 метрів) обкатують переважно початківці. А от траси з-під вершин Чорна Клева (1246 метрів) та Довга (1372 м) обирають досвідчені лижники. Тринадцять із чотирнадцяти підйомників — крісельні. Є два мультиліфти.

Продовжено дію абонементів на підйомники, якіне були повністю використані минулої зими. Біля центральної станції туркомплексу — новинка сезону — каток. Номер у готелях «Буковелю» коштує від 1212 гривень2. Приватні пансіонати у селі Поляниця правлять від 400 гривень за кімнату зі сніданком. Варіант — турбази сусіднього села Яблуниця: приблизно вдвічі дешевше жити і харчуватися плюс можливість кататися (п’ять підйомників на схилах трьох гір (906–960 метрів).

На лижах — у новий рік

По цілині з перевертами

Специфіка гірськолижного курорту Драгобрат у тому, що сніг тут лежить навіть у дуже теплі зими. Ексклюзив курорту — спеціальна траса для сноутюбів на західному схилі гори Стіг (1707 метрів) і окрема гірка для бордерів на східному. На Стозі чотири бугельні витяги і мультиліфт. Монтується кріселка. Траси — як для «чайників», так і для профі. Бугельний підйомник і мультиліфт у верхній частині полонини Драгобрат (1440 метрів) і три короткі бугелі в нижній частині полонини обслуговують іще з десяток трас переважно невисокої складності. Рейдери особливо цінують можливість кататися по цілині. Таких трас на Драгобраті кілька: з вершини Стога на полонину Драгобрат, з-під вершини Близниці (1880 метрів) до Жандармів (1800) і звідти на полонину, або далі до Стога, з виїздом на схил гірки для сноуборду. Проживання на турбазах курорту — 135–250 гривень з особи з дворазовим харчуванням. Вартість трансферу з селища Ясіня — 25–45 гривень з особи, залежно від виду транспорту3.

Гірськолижний курорт «Боржавські полонини» — це комплекс витягів на північному схилі хребта Полонина Боржава. Назви тутешніх підйомників перегукуються з місцевими топонімами: витяг на схилі гори Великий Верх (1598 метрів) відомий як «Великий Верх», на горі Жид Магура (1517 метрів) — «Магура», і так далі. Виняток — «Боржавські полонини» на горі Гимба (1491 метрів). Всі витяги — бугельні. Їх розташування дозволяє переходити від верхньої станції одного підйомника до іншого. Траси різної категорії складності. Тут також катаються любителі бордингу, а ще — фрірайду і могулу. До початку нинішнього сезону планувалося переобладнати бугель бази «Подобовець-2000» на кріселку довжиною 2500 метрів. Підйомник уже змонтували, відкриття призначено на середину січня. Траси (середній і нижче середнього рівня складності) бази відпочинку «Затишок» у селі Пилипець (біля самої автотраси Міжгір’я–Воловець) освітлені, що дозволяє кататися ввечері і вночі.

На лижах — у новий рік

Лижі, коні, квадроцикли

Більшість невеликих комплексів відпочинку запустять свої витяги, як звичайно — 10–15 грудня. Звісно, якщо буде сніг. Зробивши поправку на торішні примхи погоди і жорстку конкуренцію з крупними розкрученими курортами, вони передбачили чимало інших способів відпочинку для своїх гостей.

Так, у туркомплексі «Мигово» (село Мигове, Буковина, два бугелі і два мультиліфти на схилі гори Великий Стіжок, 857 метрів) повідомили, що до Нового року готують ковзанку, яка буде працювати навіть за плюсової температури – витримає до 10 градусів тепла. Плюс квадроцикли, гірські велосипеди, пейнтбол, стрільба з лука. Гірськолижна база «Ізки» (село Ізки, Закарпаття, крісельний і бугельний підйомники на схилах двох гір, 1100 і 1516 метрів) планує вже цього сезону відкрити сноу-парк. А на випадок потепління клієнтів розважать екскурсіями та дегустацією вин. Туристично-оздоровчий комплекс «Сокільське» (село Тюдів, Івано-Франківщина, крісельний підйомник, два бугельні та мультиліфт на схилах гір Сокільського хребта, найвища точка 939 метрів) пропонує квадроцикли, велосипеди, риболовлю, пейнтбол, луки, дартс та інші популярні ігри, а також катання на конях. Конюшнею і заняттями з гіпотерапії славиться відпочинковий комплекс «Воєводино» (село Тур’я Пасіка, Закарпаття, бугель і мультиліфт на схилі гори Воєводина, 640 метрів). Форельне господарство, коропові стави, SPA-центр з «дитсадком» та інші розваги не дозволять нудитися. Вартість відпочинку, залежно від «зірковості» готелів комплексу, 120–480 гривень з особи в день, зі сніданком включно.

Цікавим для лижників і рейдерів із досвідом буде відпочинок у туркомплексах Сколівського району Львівщини — «Захар Беркут» (село Волосянка південніше Славського, кріселка і три бугелі на схилі гори Високий Верх, 1242 метри), «Орявчик» (село Орявчик, бугель на хребті Джвинув, 1107 метрів), «Звенів» (село Мита, бугельний витяг і мультиліфт на Джвинуві), «Плай» (село Плав’я, кріселка на горі Плай, 876 метрів). У цьому ж районі знаходиться відома туристично-спортивна база «Тисовець» (село Орявчик, крісельний витяг, два бугельні і мультиліфт на хребті Джвинув).

На лижах — у новий рік

Рівень складності спусків дозволяє кататися на лижах, борді й тюбі. Є траси для могулу, бігових лиж і каскад з трьох трамплінів, заввишки 40, 70 і 90 метрів. Як варіант дозвілля — тренажерний і спортивний зали, більярд, прокат снігоходів і квадроциклів. Проживання в сезон коштує, наприклад, 370 гривень за номер у «Захарі Беркуті» (у ціну входить сніданок), 255 з особи — в «Орявчику» (сніданок і вечеря), 300 за номер з пансіоном — у «Тисовці». 

Траси до бюветів

Набирають популярності, особливо серед людей середнього і старшого віку, тури, які дозволяють поєднувати загальне оздоровлення і активний відпочинок. Як-от у закарпатських санаторіях «Поляна» та «Сонячне Закарпаття» (село Поляна, два бугелі — в урочищі Тихий, 680 метрів та на хребті Поляна, 812 метрів). Тут використовують мінеральну воду «Поляна Квасова». За два останні роки довкола здравниць виросло ціле містечко з готелів, пансіонатів і турбаз, які приймають відпочивальників упродовж усього року. Терапію забезпечують водолікарня та бювети санаторіїв, а також лікувальнооздоровчі ресурси пансіонатів «Квітка Полонини», «Сонячна Долина», «Квітка Закарпаття», «Славутич Закарпаття», «Лілея». Вартість путівки — від 100 гривень за добу з лікуванням і дієтичним харчуванням.

На лижах — у новий рік

Слід відзначити, що бугель на території «Сонячного Закарпаття» на реконструкції, і цього сезону, швидше за все, працювати не буде. Біля санаторіїв «Джерело» та «Квітка Полонини» по сусідству (село Солочин, бугельний витяг, хребет Поляна), безпосередньо біля підйомника теж виросли і продовжують будуватися туристичні комплекси і міні-готелі. Здравниці використовують мінеральні води трьох типів — «Лужанська», «Лужанська-7» і «Поляна Квасова», а також гіпотерапію. Санаторій «Квітка Полонини»  має власну конюшню і племзавод. На дозвіллі пропонують зайнятися пішим та велотуризмом, риболовлею. До кінця цього сезону планують змонтувати крісельний витяг і встановити снігові гармати. Доба в санаторіях — проживання, процедури та харчування-пансіон — коштує від 120 гривень з особи.

Донедавна улюбленим місцем відпочинку молоді були схили гір довкола закарпатського санаторію «Синяк», який спеціалізується на лікуванні мінеральною водою «Поляна Купель». Тут працювали п’ять підйомників: два — на території санаторію і три — у верхній частині села (село Синяк, хребет Синяк, 1020 метрів). Істотні знижки на проживання і катання для студентів приваблювали сотні лижників. Цей сезон Синяк зустрічає з одним бугельним витягом на схилі, що за басейном санаторію. Решта — демонтовані. Територію, де були верхні траси, забудовано котеджами і позначено таблицями «Увага! Приватна власність». За даними управління туризму і культури Закарпатської облдержадміністрації, в Синяку реалізується масштабний інвестиційний проект: передбачено будівництво одинадцяти крісельних, чотирьох бугельних витягів і десятка туроб’єктів. Коли втілиться цей задум — невідомо. Місцеві дітлахи не чекають і катаються на санчатах, «підгузниках» та лижах центральною вулицею села. 

текст: Наталія КУШНІРЕНКО

фото: Мирослав КУШНІРЕНКО 


1 Тут і далі подаються абсолютні висоти вершин, а не верхніх станцій витягів.

2 Ціни без урахування «високого сезону» (з 27 грудня до кінця січня, на «Буковелі» — до середини березня), коли вартість проживання зростає від 50% до кількох разів.

3 Поїздка в «УАЗі» коштує 45 гривень, у ГАЗ-66 — 25 гривень

Додати коментар

Захисний код
Оновити