Пробилися!

Пробилися!

Так склалося, що українські каякери та рафтери катаються з травня по вересень, коли ще тепло, а на гірських ріках достатня висота води. Але декому ця сезонність дуже набридла. І от група з сімнадцяти хлопців та дівчат, представників київського спортивного клубу «4 сторони», вирушили підкорити Яремчанський каньйон та здолати водоспад Пробій пізньої осені.

Пробилися!

Для туристів-водників Прут — безумовно, найцікавіша та найбільш сувора річка України. У паводок вона жахає навіть досвідчених. Офіційно ж Прут вважається рікою другої-третьої категорії складності, оскільки він тече через чарівні села та містечка, і дістатися до нього нескладно й недорого. 

Однак водники знають, наскільки складним Прут є насправді — через важкопрохідність його перепон, великі перепади висот. Найцікавіші для каякерів та рафтерів приговерлянський відрізок (довжиною приблизно кілометр — від говерлянського КПП до найближчого моста) та Яремчанський каньйон (п’ять кілометрів — від бази «Водоспад» до водоспаду Пробій).

Пробилися!

Після знищення природних порогів, наприклад, на Дніпрі та Південному Бузі, Яремчанський каньйон нині — єдине в Україні відповідне місце для серйозного рафтингу чи каякінгу. І заключною та найцікавішою перепоною каньйону є водоспад Пробій. Водники переважно це місце «обносять», тобто обходять його берегом. Адже дуже непростою є траєкторія проходження водоспаду і великим — перепад висоти. Додають складності котел — замкнутий з трьох сторін вир води, що не відпускає сплавзасіб, та кишеня — виїмка в скелі, куди закидає судно і прибиває до берега. До того ж на виході (біля підніжжя водоспаду) велика глибина. А влаштувати страховку на Пробої досить складно.

Та все це лише додало бажання водникам з київського клубу підкорити водоспад. 

Тут слід зауважити, що після вересневої експедиції річками Кавказу члени групи мали за плечима необхідний досвід. Не менш важливою умовою експедиції було відповідне спорядження. Тож на початку листопада відпочивальники та мешканці Яремчі мали нагоду протягом двох днів спостерігати відчайдушних туристів, що штурмували найсерйозніший водний поріг України.

Пробилися!

Попри всі сподівання, рівень води був середній (прогноз синоптиків про дощі не справдився), і це додатково ускладнювало завдання. Через підступне каміння напрямок руху каяків і рафтів змінювався наперекір планам туристів. Виникала небезпека пошкодити оболонку судна. Але кожний прохід страхувався як з води, так і з берега, на якому  стояли водники, тримаючи «рятувальні кінці»1. Одночасно, власне на воді, страхували товариші в каяках та на катамаранах.

Пробилися!

Отже, мрія здійснилась. Всі учасники експедиції, хто мав бажання, пройшли цей водоспад. А дехто — навіть по декілька разів й на різних сплавзасобах. Не обійшлося, звичайно, й без оверкілів2, але страховка й досвід не залишили «шансів» для травм та паніки.

Пробилися!

Після кожного проходження переможні вигуки примушували здригатися каньйонні стіни Прута. Отже, грамотна організація, достатній досвід та велике бажання дозволяють сплавлятись майже цілий рік. Серед планів групи ще багато експедицій та першопроходжень, але водоспад Пробій залишиться незабутнім як найвища сходинка майстерності сплаву Білою Водою.3 

текст і фото: Антон ФЕДОРЕНКО


1 Страхування полягає в тому, що туристові на воді в аварійній ситуації кидають линву з поплавком, інший кінець якої тримає товариш на березі. «Рятувальний кінець» або «морквина», як кажуть водники, дозволяє витягти людину з бурхливого потоку.

2 Оверкіль — аварійна ситуація, коли судно перекидається «догори кілем».

3 Білою Водою водники називають бурхливі гірські потоки, що піняться і від цього виглядають білими.

Додати коментар

Захисний код
Оновити