Прага.Мандрівка середмістям

Прага.Мандрівка середмістям.

Є місця на земній кулі, куди краще їхати відпочивати лише у певну пору року. Прага в цьому відношенні універсальна. Навесні вона зачарує Малостранськими, Вишеградськими садами та садами Празького Граду, влітку — вечірніми прогулянками набережною Влтави та Карловим мостом, взимку — різдвяними забавами на Староместській площі, а восени... Ну, як може не зачарувати злата Прага оксамитовою порою?

Прага.Мандрівка середмістям

До колекції «візиток»

Поїздка до Праги подарує вам знайомство з безліччю визначних пам’яток культури й архітектури, тисячами чудових краєвидів. Можна скласти сотні маршрутів цим містом. Ми ж пропонуємо лише один — місцями, які сьогодні є візитками Праги.

Починається наш казковий променад зі станції метро «Музеум»1, з якої виходимо на центральну площу Праги — Вацлавську. Онде пам’ятник покровителю чехів Святому Вацлаву2 в оточенні чотирьох інших шанованих у цій країні святих — Прокопа, Войтєха, Людміли й Анежки. Ця частина Праги, що має назву Нове Місто, виникла в часи правління Карла IV (правив Чехією у 1346–1378 роках). Щоправда, до нашого часу жодна старовинна будівля не вціліла. Тепер площа зустрічає туристів неоренесансними будинками.

 Прага.Мандрівка середмістям

Позаду пам’ятника Святому Вацлаву розташований Національний музей, збудований у 1885–1890 роках за проектом Йозефа Шульца. Всередині ця будівля дещо нагадує Львівський оперний театр. Одним із найгарніших місць музею є Пантеон, де можна побачити бронзові скульптури та погруддя видатних діячів Чехії. Тут експонуються предмети і минувшини, і сьогодення.

Йдемо далі, до однієї з найгарніших та найстаріших площ Праги — Староместської3. Це магічний квадрат столиці Чехії, де розташовані символи країни — легендарний годинник Орлой4 на Староместській ратуші, дім «У хвилини», «Шторхів дім», костел Святого Мікулаша (Миколая), Костел Діви Марії перед Тином5, пам’ятник проповіднику, мислителю, ідеологу чеської Реформації Яну Гусу.

Прага.Мандрівка середмістям

Староместська площа

У нашій мандрівці неможливо уникнути Староместської площі. Почнемо з найпомітнішої її принади — Орлоя на вежі Староместської ратуші6. Це один із найвідоміших у цілому світі астрономічних годинників. Орлой був змонтований у 1410 році майстром Мікулашем із Кадани, а пізніше вдосконалений Яном Руже. За легендою, годинникаря (за різними версіями — чи то першого, чи другого) осліпили, оскільки влада остерігалася, щоб в іншому місті він не створив куранти, гарніші за празький Орлой. Майстер кинувся всередину механізму, і годинник зупинився на цілих сто років.

А нині Орлой не лише показує час мешканцям столиці, а й приваблює сотні й сотні туристів. Щогодини вони завмирають перед Староместською вежею, скеровуючи вгору свій погляд і об’єктиви камер, аби побачити та зафіксувати виставу, що вже п’ятсот років розігрують перед глядачами фігурки дванадцяти апостолів. У дійстві беруть участь і людські пороки — марнославство та жадібність. А постать турка нагадує чехам про загрозу, яку протягом століть становила їх країні Османська імперія. На складному циферблаті Орлоя зображені знаки зодіаку, астрономічний годинник відтворює рух сонця і місяця, показує місяці, години, хвилини.

Прага.Мандрівка середмістям

Праворуч від ратуші ви побачите дім XV століття — «У хвилини». Тут якийсь час мешкав Франц Кафка. Будинок прикрашає сграфіто7 на теми міфів і біблійні сюжети. Щодо назви будинку, то є кілька версій її походження. За однією з них, тут колись був магазин, де вели дрібну, або «хвилинну» торгівлю. За іншою — тут торгували тютюном, а мешканці міста заходили сюди на «хвилинку» покурити.

Ще однією окрасою Староместської площі є будівля, фасад якої оздоблений кольоровою фрескою із зображенням Святого Вацлава на коні. Це «Шторхів дім». Його у 1896–1897 роках на готичному фундаменті збудували в неоренесансному стилі для видавця Шторха. Фрески на фасаді будинку виконані за ескізами Міколаша Алеша.

Частинка Франції в столиці Чехії

У Празі можна «віртуально» прогулятися навіть Парижем. В центрі міста, недалеко від Староместської площі, є вулиця Паризька — майже точна копія однієї з вулиць столиці Франції. Ще одна частинка Парижа оселилася у цьому місті неподалік Катедрального собору Святого Віта. Це зменшена версія Ейфелевої вежі — Петринська оглядова вежа. Її було зведено за ініціативи членів Клубу чеських туристів у 1891 році після їх відвідин Всесвітньої виставки в Парижі. Висота вежі разом із телевізійною антеною становить 80 метрів. Французи кажуть, що їх вежа краща і вища, на що чехи жартома відповідають: «Якщо порахувати від рівня моря, то твердження буде сумнівним»8.

Прага.Мандрівка середмістям

Наступна зупинка нашої екскурсії — Мала площа. Її проекція залишилася ще з романської епохи. Найгарніший будинок на площі — «У Ротта». Перший кам’яний романський дім на цьому місці був збудований у XІІI столітті. Споруда кілька разів перебудовувалася, з романської та готичної давнини залишилися лише підвали. Тут у 1488 році надрукували першу Біблію чеською мовою. Разом із власниками дім постійно змінював назви. Наприкінці XVIIІ століття його купила родина Роттів, через це будівлі дали назву «У Ротта». Сучасного вигляду будинок набув у 1896–1897 роках. Його фасад розписаний зображеннями, на яких люди займаються землеробством та різними видами ремесел. Перед будинком розташована водойма, прикрашена решіткою з кованим оздобленням у вигляді ангелів та двохвостим левом — таким же, як на гербі Чехії.

«Народжений» у щасливу мить

Від Малої площі, мандруючи Карловою вуличкою, ми вийдемо до найголовнішого символу чеської столиці — Карлового мосту. Це найстаріший міст у Празі. Його попередника — кам’яний Юдіфів міст — у 1342 році знесла повінь. Відомо достеменно, що 1357 року 9 липня о 5 годині 31 хвилина Карл IV заклав перший камінь майбутньої гордості столиці. Коли найкраще розпочати спорудження мосту, який момент для цього буде найщасливішим — вираховували астрологи. Його будівництво тривало майже сто років. Кажуть, для забезпечення міцності будівельного матеріалу звозили яйця з цілої Чехії. 

Прага.Мандрівка середмістям

Спочатку міст називався Празьким і лише у 1870 році отримав назву свого засновника. Він з’єднує два береги Влтави, дві частини Праги — Старе Місто і Малу Страну9. Міст опирається на 16 арок із тесаного піщаника, його ширина — 9,5 метра, а довжина 520 метрів. Він належить до найдовших мостів Європи. Виходи з двох сторін прикрашають Староместська та Малостранська вежі, що свідчать про колишнє стратегічне значення мосту. Першу почали зводити одночасно з Карловим мостом за проектом Петра Парлержа. Завершили її у 1380 році. Східний фасад вежі розділено на яруси. Нижній прикрашено гербами чеських земель, середній — скульптурами Карла IV, Вацлава IV і Святого Вацлава (1978 року на вежі було встановлено копії скульптур). Завершує вежу галерея, збудована наприкінці ХІХ століття, з оглядовим майданчиком, на який можна піднятися до десятої години вечора. Малостранські мостові вежі будувалися у різний час. Менша спочатку була романською, а згодом набрала ренесансних форм. Її перебудували наприкінці XVI століття. Більшу вежу заклали наприкінці XV століття і будували за зразком Староместської, яка розташована на протилежному боці мосту.

Спочатку єдиною оздобою споруди був хрест. Наприкінці XVII століття міст почали прикрашати скульптурами. Більшість із них встановили протягом двохсот наступних років. І зараз їх налічується 30. (Слід зауважити, що це копії скульптур, оригінали законсервовані). 

Очевидно, найпопулярнішою серед них є постать Святого Яна Непомуцького, встановлена 1683 року. П’єдестал аж блищить від рук тих, хто приходив зі своїми проханнями й проблемами до святого. За легендою, священика Яна Непомуцького скинули з Карлового мосту за те, що він відмовився розкрити чеському правителю Вацлаву IV (правив Чехією у 1378–1400 роках) таємницю сповіді його дружини. Насправді ж Ян Непомуцький був противником призначення нового архієпископа, якого підтримував Вацлав IV. В ансамблі, де розташована скульптура святого, є два бронзові зображення, що показують, як Вацлав IV підслуховує сповідь своєї дружини, і як священика скидають з мосту. Кажуть, якщо загадати бажання і торкнутися цих зображень, то протягом року воно обов’язково збудеться. Пражани застерігають, що це бажання має бути нематеріальним.

Прага.Мандрівка середмістям

З Карлового мосту видно старовинний Велкопржеворський млин, збудований в епоху Ренесансу в 1598 році. Млин працював до 1958 року. З цього місця починається празька Венеція — невеличкий район Чертовка. Свою назву він отримав від однойменної назви рукава річки Влтави. Будинки тут «заходять» прямо у воду, звідси й «прізвисько» — празька Венеція. Радимо вам ввечері покататися каналами Чертовки на невеликих дерев’яних човнах (це задоволення коштує 200 крон). Ви «прослизнете» Влтавою під арками Карлового мосту, помилуєтеся вечірніми вогнями столиці, зможете погодувати лебедів — мешканців каналів. Враження незабутні, вам здаватиметься, що потрапили у красивий сон, або казку. Але це далеко не всі дива, які може подарувати вам Прага.

Прага.Мандрівка середмістям

Найбільший чеський храм

На пагорбі над Карловим мостом височіє головний чеський храм — Катедральний собор Святого Віта10. Він був усипальницею чеських королів та єпископів. Храм заснував батько Карла IV Ян Люксембурзький. Собор збудували на місці, де ще у Х столітті було зведено романську ротонду11 Святого Віта, яку в 1096 році перебудували у базиліку12. Закладення собору пов’язане із підвищенням Празького єпископства до архієпископства у 1344 році. Через війни та нестачу коштів будівництво тривало 600 років і завершилося у 1929-му.

Проект споруди (її готичну частину ви зможете впізнати за темнішим відтінком веж) належить французькому майстрові Матіасу із Арраса, після нього будівництво продовжив уже згаданий нами Петр Парлерж, який закінчив хори, нижню частину головної вежі з прилеглими Золотими воротами. Кам’яні водомети виконані у вигляді химер і дияволів, що ніби охороняють по периметру карнизи собору. Для того, аби потрапити всередину, туристам доводиться вистоювати майже стометрову чергу. Але їхнє терпіння винагороджується — всередині собор надзвичайно гарний. Його прикрашають величезні вітражі, які було виконано у 1930-х роках. Два з них — чеського живописця, що працював у стилі модерн, Альфонса Мухи. Однією з найгарніших частин собору є капела Святого Вацлава, де в Коронаційній палаті зберігаються регалії чеських правителів. Для того, щоб відчинити двері всередину, необхідно одночасно повернути сім ключів у замках.

Прага.Мандрівка середмістям

У храмі ще чимало цікавого, вивчати його можна було б цілий день. Але варто ще й піднятися на вежу собору, щоб побачити звідти всю столицю Чехії (вхід на вежу відкритий до 17.00).

Майже як для гномів

Заключним епізодом подорожі стане екскурсія до справді казкового місця у Празькому граді13 — Златої улічки. На цій коротенькій вуличці причаїлись 27 одно- і двоповерхових будиночків, що притулилися до стіни фортеці. Їх споруджено ще у ХVI столітті. І мешкали в них вартові міста. Будиночки зовсім невеличкі, до дахів деяких із них можна легко дотягнутися рукою, навіть не стаючи навшпиньки. В будинку №22 працював (саме працював, а не мешкав) Франц Кафка. У давнину, за легендою, власне тут жили алхіміки, які розкрили таємницю філософського каменя і могли перетворювати будь-які матеріали у золото. (Вхід на вуличку після 18.00 — безкоштовний).

Прага.Мандрівка середмістям

Це лише невелика частина Праги, яку ми змогли обійти за час нашої недовгої мандрівки. Зрештою, кожна людина у цьому місті зможе знайти свою частинку прекрасного світу, побачити свою столицю Чехії. І, можливо, слід одного разу спробувати зробити це самостійно, без допомоги екскурсовода. Недаремно ж тут побутує таке прислів’я: «Щоби Прагу полюбити, треба заблудити». 

текст: Наталія ЄФІМЕНКО

фото: Денис ТРОФІМОВ 


 1 Весь міський транспорт у Чехії ходить за чітким графіком, зазначеним на кожній зупинці. Проїзд — за єдиним квитком, розрахованим на певний проміжок часу.

2 Святий Вацлав — чеський князь із роду Пшемисловічів, який правив Чехією у 924–935 роках. Впроваджував у Чехії християнство. Був убитий молодшим братом. Похований у Соборі Святого Віта. 

3 Старе Місто утворилося в XIII столітті. Але ще в XI столітті, як свідчать документи, на місці нинішньої Староместської площі розташовувався ринок, що став ядром нових поселень. Тут сходилися далекі торгові шляхи: східна дорога в Баварію, лужицька й сербська дороги. Старе Місто, як і Мала Страна, Нове Місто, Градчани, Вишеград — район Праги. Раніше вони були окремими містами, які територіально злилися між собою і об’єдналися в одне місто у 1784 році.

4 Орлой (чес. orloj) — астрономічний годинник.

5 Тинський храм — назва походить від слова «тин», що означає огорожу навколо поселення, де могли ночувати купці, що приїжджали торгувати з усього світу. Тином називався економічний центр Праги в XI столітті. Костел, зведений князем Боржевою (Bo?ivoj) в X столітті, був першою християнською церквою на території нинішньої Чехії. Неодноразово перебудовувався, востаннє — в XVII столітті, після нищівної пожежі.

6 Староместську ратушу засновано 1338 року за дозволом Яна Люксембурзького (засновник чеської династії Люксембургів, король Чехії у 1310–1346 роках). Першою будівлею ратуші був дім, подарований містові купцем Вольфом Каменем. 1360 року до цієї споруди прибудували ще один корпус, 1381 року звели готичну дзвіницю, де згодом встановили астрономічний годинник. З оглядового майданчика ратуші відкривається чудовий вид на Староместську площу.

7 Сграфіто — ренесансна техніка стінопису. Полягає вона в тому, що на стіну наносять декілька шарів тиньку контрастуючих кольорів, а потім продряпують малюнок до глибини потрібного шару, утворюючи дво- або багатоколірне зображення.

8 Висота Ейфелевої вежі разом із телевізійною антеною — 322 метри.

9 У ІХ–Х століттях на землях, де розташована Мала Страна, виникло торгове поселення. Чеський король Пшемисл Отакар ІІ, який правив країною у 1261–1278 роках, у 1257 році заклав тут місто.

10 Святий Віт — християнський мученик часів римського першохристиянства. Убитий у 303 році в часи переслідування християнства римськими імператорами Діоклетіаном і Максиміаном.

11 Ротонда — кругла в плані будівля, зазвичай покрита дахом у вигляді купола.

12 Базиліка — прямокутний будинок, розділений усередині рядами колон або стовпів на повздовжні частини (нефи). Середній неф, більш високий, освітлюється через вікна над дахами бічних нефів. 

13 Празький град виник як оборонна споруда (фортеця) в ІХ столітті. У центрі розташовувалася резиденція чеських правителів. У ХІІ столітті стіни фортеці було укріплено та добудовано французькими вежами.

Додати коментар

Захисний код
Оновити