Маски не для терористів

Маски не для терористів.

В зимку в горах дуже швидко з’являється бажання надягнути щось на ніс і щоки, щоби захистити обличчя від морозного вітру. І на це є рада — шапка-маска балаклава.

Маски не для терористів

Родом з Англії

Пригадайте собі кадри з будь-якого кінобойовика, де бійці спецпідрозділу в чорних масках «поливають» кулями таких самих замаскованих терористів. Ці маски і є одним з видів балаклав. Відмінність полягає лише в тому, що у випадку зі спецназом та терористами вони закривають обличчя від стороннього погляду, а туриста балаклава захищає від вітру, морозу, ультрафіолету.

Назва «балаклава» має англійське походження. Точніше, так на честь міста Балаклави назвали вовняну шапку-маску англійці під час Кримської війни 1853–1856 років. Там тоді були дуже суворі, як на Крим, зими. Тож для свого війська, що дислокувалося в Балаклаві, в Англії розробили спеціальні захисні шапки.

Маски не для терористів

Одна «дірка», дві «дірки»...

Залежно від умов використання, маски бувають декількох типів. Найпоширеніші — з одним великим овальним вирізом, що залишає незахищеними тільки ніс і рот. Такий тип добре підходить для зимових походів на малих висотах і в лісі. Це хороший варіант і для катання на лижах та борді. Перевага таких балаклав у тому, що, захищаючи більшу частину голови від холоду і вітру, вони не заважають дихати. 

Другий за популярністю тип — балаклави, що закривають практично все обличчя і мають лише виріз для очей. Зазвичай в таких балаклавах є отвори для ніздрів. Цей варіант добре підійде для високогірних сходжень. В походах Карпатами такі маски доречні не лише взимку, а й ранньої весни та пізньої осені. Більша закритість цих балаклав захищає ніс від обмороження, зате дихати в такій масці важче. Особливо це відчувається на висотах, де повітря розріджене (щоправда, для Українських Карпат це не дуже актуально).

Третій тип — це маски, що складаються із частин, які можна комбінувати, залежно від умов. Так, наприклад, маска Баск THOR V2 має знімну частину, що закриває рот і ніс. В добру погоду її можна відчепити (кріпиться на липучках). А в сильний вітер, мороз вона захистить обличчя.

Четвертий тип — досить вільні і товсті поларові чи флісові маски, які можна носити і як шарф. Це хороший варіант для тривалих зимових походів. Адже тісна прилягаюча балаклава з часом «втомлює» голову. Отвір для обличчя можна міняти мотузкою, протягнутою в масці по його контуру. Одним із підвидів цього типу шапок-масок є багатофункціональні вироби фірми Бафф (Buff). Комбінація різних матеріалів і особливий крій дозволяють використовувати той самий «бафф» і як шарф, і як бандану (Бандана — хустинка, вузол якої зав’язується на потилиці або яку носять на шиї, як шалик), і як маску.

Більшість масок можна носити під альпіністськими, лижними, велосипедними шоломами. Проте є й спеціальні маски-підшоломники, де частину, що ховається під шоломом, шиють з легкої тонкої тканини, а зовнішню, що захищає обличчя, — зі щільної вітронепроникної зі стретчовими вставками.

Маски не для терористів

Бавовна чи полартек?

Найпростіші матеріали, з яких роблять маски, — звичайний бавовняний трико таж або вовна. Натуральні тканини приємні до тіла, не електризуються. Але вироби з них мало захищають від вітру, а отже, їх не бажано використовувати в складних зимових сходженнях, особливо маски з бавовни.

Адже від намокання вони втрачають свої теплоізоляційні властивості і сохнуть досить довго. Вовна за таких умов має переваги, але від сильного вітру все одно не захищає. 

Шиють маски переважно із флісу. Це синтетичний матеріал з хорошими теплоізоляційним властивостями. Він швидко сохне, більш-менш добре «дихає», але разом з тим погано захищає від вітру і при намоканні не утримує тепла.

Полартек (Polartec) — матеріал, схожий на фліс, але завдяки тому, що його ворсинки всередині порожнисті, краще утримує тепло, навіть коли намокає, і захищає від вітру. Полартек буває різної товщини (Polartec 100, 200 і 300 ). 

Маски не для терористів

Нині для балаклав використовують і високотехнологічні матеріали типу віндстопер (Windstopper) чи віндблок (Windblock). Їх особливість у тому, що на спеціальний теплоізоляційний фліс наносять мембрану. Мембранна технологія робить балаклави вітронепроникними та вологостійкими. Але вони мають суттєвий недолік: при інтенсивному русі шкіра пітніє і волога не встигає випаровуватися. Маски з віндстоперу годяться для зимових поїздок на велосипеді, катання на лижах, сноубордах, походів у високогір’ї. Частина, що закриває ніс і рот, буває з неопрену (тканина, що застосовується при пошитті водолазних костюмів). Під нею шкіра не так пітніє.

Для літніх сходжень на вершини, вкриті льодовиками, використовують шапки з легших матеріалів, як-от кулмакс (Coolmax), термолайт (Thermolite). Основне призначення такої маски — захистити обличчя від ультрафіолетових променів. Вони у високогір’ї набагато інтенсивніші, ніж внизу. На висоті 2000–3000 метрів над рівнем моря навіть за кілька годин незахищена шкіра може обгоріти на сонці. 

На різні випадки

Більшість масок годяться і для катання на лижах, і для пішохідних мандрів, і для велосипедних поїздок. Оптимальний вибір «на всі випадки» — маска з полару чи віндстоперу з відчіпною частиною для носа і обличчя. Якщо ви не збираєтеся у високогір’я, придбайте балаклаву з одним вирізом для очей і рота. Але бажано, щоб нижня частина маски була еластичною, і її можна було натягнути на ніс. Зимовим байкерам краще купити балаклаву з неопрену, тоді вона якнайкраще захищатиме від вітру. Оскільки на маску ви одягатимете шолом, то її верх має бути з легкого матеріалу.

Маски не для терористів

Від 20 до 300 гривень 

На українському ринку є чимало різних моделей балаклав як закордонного, так і вітчизняного виробництва. Загалом, ціни коливаються від 20 гривень (флісові балаклави простої конструкції) до 300 (виготовлені з використанням високотехнологічних матеріалів, складного крою). Хоч виробників і багато, всі вони використовують ті ж матеріали. У українських туристичних магазинах можна придбати балаклави від Commandor, Viking, Bask, Бізон, Lafuma, Griffone, Kellis, Экспедиция, Baseg, Nalini, Marmot, Millet, Kama. В крамниці вибирайте маску ретельно — в ній вам повинно бути цілком зручно.

Маски не для терористів

Зроби сам

У похідних умовах щось схоже на балаклаву ви можете зробити й власноруч. Якщо дме сильний вітер, обмотайте обличчя шарфом так, щоб було видно лише очі, тоді одягніть шапку й капюшон.

Захисну від сонця маску можна «змайструвати» з футболки. Горловину футболки зшиваємо посередині (якщо тільки ви не забули взяти голку й нитку). Замість одного отвору для горла тепер маємо два для очей. Сонцезахисні окуляри стримають маску, щоб не сповзала. Якщо футболки не шкода, виріжте отвір для носа. Але чи не краще купити балаклаву? 

текст: Андрій ЯКОВЕНКО

фото: Денис ТРОФІМОВ

Додати коментар

Захисний код
Оновити