Pедакційна колонка

Сезон масового туризму в Карпатах, можна сказати, добігає кінця. Навряд чи існує достовірна статистика, скільки людей цього літа відвідали наші гори, але неозброєним оком видно, що їх стає з кожним роком більше. Здавалося б, це добре — люди прагнуть пізнати красу Карпат, оздоровитися, місцеві ж мешканці — власники садиб, курортів та інші представники туристичної інфраструктури — отримують можливість заробити. Але в цьому криється проблема, яка останнім часом не те що назріла, а досягла стану «кричущої». Це екологія наших гір. 

Кореспонденти журналу теж належать до тих, хто побував, і неодноразово, в Українських Карпатах цього літа — в тих чи інших місцях, у той чи інший час. І всі «привезли» додому одне спільне прикре спостереження. Карпати перетворюються на смітник. Береги рік у селах набрали вигляду сміттєзвалищ. Нема елементарних контейнерів, що й казати про якусь утилізацію. А місцеві мешканці і не переймаються — «ріка усе змиє». Пити воду з оспіваних «кришталево чистих» потоків стає просто небезпечно. На популярних (та й навіть не дуже популярних) стоянках купи консервних бляшанок, пластикових пляшок, поліетиленових упаковок — неодмінний елемент пейзажу. А неприбрані вирубки, плантації поваленого сухостою і тому подібне? А розриті лісовозами (і не лише ними) дороги, які у дощову погоду перетворюються в суцільне багно? Нас, туристів, все це, на жаль, уже й не дивує... Але відповідальність лежить і на нас.

Природно, що в редакцію журналу останнім часом дзвонять, пишуть, звертаючи увагу на екологічну ситуацію в Карпатах. Зрештою, дорікають: мовляв, пропагуємо туризм, а він трагічно позначається на наших горах. Що ж, зупинити потік туристів у Карпати неможливо. І біда, насправді, не в їх кількості, а в якості. Проблема в культурі, у браку самоповаги. Адже людина, що має себе за цивілізовану, по-варварськи в Карпатах поводитися не буде.

Pедакційна колонка

Наші читачі, безумовно, в більшості належать до цивілізованих туристів. І сьогодні ми звертаємося саме до них. Журнал в жовтні планує екологічну акцію. Як вона виглядатиме — у значній мірі залежить від вас, наші шанувальники і опоненти. Пишіть, телефонуйте, пропонуйте, зголошуйтесь. Якщо це буде акція невеличкої редакції — навряд чи її помітять, навряд чи буде якийсь ефект. Якщо це буде наш спільний захід, де участь візьмуть не десять, не двадцять чоловік — нас почують. Хай після неї комусь стане незручно шкодити горам, хай хтось замислиться, хай потроху культурний туризм увійде в моду, у добру звичку. Може, колись усе це виросте в потужний екологічний рух «за Карпати» і тоді увагу на проблему зверне НАВІТЬ наша держава.

Редколегія

Додати коментар

Захисний код
Оновити