Той, що вказує шлях

Той, що вказує шлях.


Якщо спробувати піти від протилежного і попросити, скажімо, відомого львівського поліглота Андрія Содомору перекласти цей заголовок на латину, то на виході напевне отримаємо фразу «comes passus». А скорочення від цієї фрази і взагалі відоме всім — компас. Цей прилад, який вказує шлях, — незмінний супутник і чи не найважливіший (після ножа) предмет спорядження кожного мандрівника, а ще — один із найдавніших винаходів людства, яким надзвичайно пишаються китайці.

Той, що вказує шлях

«То всьо наробила война»

(«Далєко-далєко // малєнька фігурка // малєнька-малєнька — // то всьо наробила война…» — з української народної пісні; виконується під мелодію шарманки)

Вважається, що з найбільших технологічних відкриттів людства (як-то колесо, гвинт, замок-блискавка тощо) китайській цивілізації належать чотири: папір, порох, техніка друку з використанням набірного шрифту і компас. Причому хронологічно якраз компас є найдавнішим. Буцімто ще за тисячу років до нашої ери в Піднебесній навчилися робити дивні ложки з намагніченого каменю магнетиту, які поверталися носиком на південь, в «імператорському» напрямку. Втім, деякі історики називають пізнішу дату — ІІІ століття до нашої ери.

Той, що вказує шлях

До Європи компас потрапив завдяки арабам, піратам і завойовникам. Є згадки про те, що вже в XII столітті, в часи хрестових походів, генуезькі мореплавці ходили Середземномор’ям з компасами. Власне, піонерами серед європейців у використанні цього приладу були італійці. З ХIV століття компас стає незамінним у мореплавстві. Ще впродовж кількох сотень років, в епоху великих географічних відкриттів і практично до кінця ХVIII століття, ефективного застосування цьому приладу на суші не знаходили. Поступово дослідники вивчали природу земного магнетизму, але поштовхом можна вважати розвиток військової справи, зокрема артилерії. Коли дійшло до того, що з гаубиці можна було вразити не лише видиму, але й сховану за кількома пагорбами ціль, великого значення набула військова топографія, а відтак і практичне застосування всеможливих приладів, зокрема компаса.

Чи знаєте ви, що 2007 рік ювілейний? Рівно сто років тому російський картограф Володимир Адріанов сконструював прилад, який, з невеликими видозмінами, широко продукується та використовується досі. Компас Адріанова надзвичайно простий: магнітна стрілка встановлена в центрі корпуса на голці; нерухома шкала (лімб, або картушка) має подвійну оцифровку — в градусах та поділках кутоміра (в артилерії, зокрема, кути визначають не в градусах, а в одиницях кутоміра, 360 градусів дорівнює 60 одиницям; ціна поділки в цьому компасі — три градуси, або 0-50); спеціальний стопор (аретир) фіксує магнітну стрілку; зовні на корпусі закріплено візирний пристрій. А ноу-хау Адріанова полягало в тому, що він вперше застосував у компасі фосфоресцентну підсвітку. Чоловік, між іншим, був всесторонньо обдарованим — він автор першого герба СРСР, першого радянського червінця, розробив кілька картографічних шрифтів.

Той, що вказує шлях

Компас Адріанова винахідники-китайці і зараз успішно продукують для цілого світу, в ширпотребі він коштує близько 15 гривень. А от щодо ціни поділки (три градуси), то вона не випадкова. Існує поняття «магнітне відхилення». Воно зумовлене тим, що магнітний північний полюс Землі зміщений відносно географічного на 2100 кілометрів та змінюється в часі і просторі на земній поверхні. Скажімо, у 1978 році в районі відомого курорту Ворохта магнітне відхилення було східніше приблизно три градуси (в одиницях кутоміра 0-50). Радян

ська військова топографія допускала, що у деяких випадках таким відхиленням можна знехтувати. На десяти кілометрах похибка 0-50 — це більше, ніж 500 метрів. Отак наші мирні ракети й напорюються на їхні літаки. Втім, ми ж не стріляти зібралися…

Вуйку, де у вас зюйд?

Якщо висловлюватися науково-популярно, то компас реагує на векторну суму магнітного поля Землі та всіх полів, що на нього накладаються. Відтак, подекуди похибка у відхиленні може сягати 50 градусів. Але в Карпатах туристові таке не загрожує, і не конче вникати у всі тонкощі, тим паче, що на туристичних картах координатну сітку, як правило, не наносять.

Той, що вказує шлях

Магнітні голкові компаси поділяються на два основні типи: повітряні (їх на пост-радянському просторі ще традиційно називають компасами Адріанова) та рідинні. У стрілковому компасі, як уже згадувалось, магнітна стрілка вільно встановлена в своєму центрі на вертикальній осі (голці), а в неробочому стані фіксується аретиром. Звідси й деякі вади: для точного орієнтування його треба встановлювати точно горизонтально, стрілка порівняно довго «заспокоюється», прилад «боїться» вологи та бруду. Натомість в рідинному компасі стрілка, іноді скріплена зі шкалою, вільно плаває в заповненому водним розчином спирту чи спеціальною олією герметичному корпусі. Рідина пригальмовує хитання стрілки, фіксувати її також не потрібно. Зверху на таких компасах обладнано капсулу із засічками.

Деякі прилади, за взірцем так званого артилерійського компаса, мають дзеркальце на верхній кришці — для того, щоб, спрямовуючи візир на об’єкт для визначення азимута, контролювати зорієнтованість магнітної стрілки на північ-південь. В інших моделях для цього використовується збільшувальне скельце. Для зручності при роботі з картою багато моделей в нижній частині корпуса мають лінійки.

Той, що вказує шлях

Наразі магнітні компаси виробляють ще тільки в Росії та Китаї. Китайський «ширпотреб» коштує від чотирьох до 25 гривень. Доволі надійні компаси марки Konus, їх ціна сягає 50 гривень. З російських добре зарекомендували себе «Азимути» (25 –50 гривень). Правдивий наручний компас Адріанова не буває дешевший 30 гривень. А найновіші моделі «Компас спортивний» коштують не менше 140 гривень.

Класична шкала (картушка) компаса поділена не лише на градуси, а й на так звані румби. Чотири головні, за годинниковою стрілкою, а точніше, за сонцем, — північ (норд, N), схід (ост, О, за скороченням з англійської Е), південь (зюйд, S), захід (вест, W). Між ними четвертинні, що ділять кути між сторонами світу навпіл (по 45 градусів). Є й дрібніший поділ. За цією шкалою нескладно встановити, наприклад, що норд-ост-ост відповідає азимуту 67030. Важливо при цьому пам’ятати, що на вест-вест-ост ходити не вдасться. 

текст: Володимир ЗАНИК

фото: Денис ТРОФІМОВ, Тарас ДУТКА

Додати коментар

Захисний код
Оновити