Таїланд — нехай сховаються європейські видовища

Таїланд — нехай сховаються європейські видовища.

Настає зима, і ми частіше згадуємо про країни, де її фактично не буває. А якщо на додачу це ще й цікаві місця, що мають екзотичний присмак — годі сумніватися. Варто відкрити довідник і зрозуміти: сьогодні ваш курс на Таїланд. Бо навіть у тих, хто ніколи там не був, існує стійкий набір уявлень про цю країну, починаючи від сіамських котів та близнюків і закінчуючи тайською кухнею, таблетками та масажем. Проте цей кліповий «комплект» образів геть неадекватний багатству вражень, котрі на вас чекають, якщо навіть ви потрапите тільки до курортної Патайї у 150 кілометрах на схід від столиці Бангкок.

Таїланд — нехай сховаються європейські видовища

Таїландська Рив’єра

Дійсно, те, задля чого тисячі туристів щоденно прилітають до Таїланду, це перш за все його фантастичні флора й фауна, які в поєднанні з піщаними пляжами та придатними для цілорічного купання блакитними акваторіями є безперечною принадою. До цього треба додати відмінний сервіс величезної кількості сучасних готелів, оздоровчі процедури тайського масажу, розмаїття кухні, а також спокуси численних екзотичних задоволень. Отже, ви тільки ненадовго затримаєтесь у Бангкоку і поквапитесь до Патайї. Тут на вас чекає курортна ейфорія. До речі, про це поселення, що простяглося уздовж берегів розкішної лагуни, ще донедавна ніхто не знав. І тільки під час війни у В’єтнамі воно буквально на очах перетворилося з тимчасового реабілітаційного центру для американських солдатів у туристичну Мекку світового рівня. Його сервісна індустрія здатна обслужити до мільйона приїжджих, не порушуючи звичного побуту аборигенів.

Це досить специфічне поєднання мурашників місцевої забудови з лискучими палацами готелів для нас дуже незвичне. Проте величезна парабола узбережжя гармонійно узгоджує суто східну колористику із західною цивілізацією у якомусь майже містичному міксі перш за все завдяки надзвичайній красі природи.

Таїланд — нехай сховаються європейські видовища

Розкіш моря цілорічно

Навіть просто краєвид, що відкривається з готельного балкона, спонукає до медитації. Шоста ранку. Перлинні переливи світанкового часу. Перед очима — серп узбережжя, що поступово розтає у звичному для цих пересичених вологою місць мареві. Сонце, хоч і ховається ще у хмарах, поступово стверджує своє панування над горизонтом сяючою доріжкою. Вона ніби засвідчує благословення небес і запрошує спуститися до золотавої мантії піску.

Стомлені нічним життям Патайї, туристи поголовно сплять. Якщо ж самотній відпочиваючий таки не полінується скористатися цим моментом і вирушить на пляж, він буде нагороджений дивним враженням, що море належить тільки йому. Спіненими баранцями воно ласкаво облизуватиме ноги. Вода тут скоріше гірка на смак, ніж солона, проте дуже ніжна. Немає сенсу перевдягатися, бо відчуття таке, наче знаходишся у сауні.

На зворотному шляху можна буде роздивитися різноколірну мозаїку цвітіння, скажімо, приховані під парасольками вощеного латаття лотоси, а також навіки розгорнуті віяла пальм. За ніч білосніжні магнолії, що зазвичай обдаровують перехожих поцілунками запашних китиць, перетворюють авто в обсипаних пелюстками наречених. Ця вражаюча картина весільного вбрання дійсно достойна світлини. Як і розкішні орхідеї, що своїми корінцями довірливо занурюються у розколини стовбурів, віддячуючи їм метеликами квітів.

Таїланд — нехай сховаються європейські видовища

Таїланд — батьківщина слонів і не тільки...

Проте флористика — це лише початок насолоди для очей, яку дарує Таїланд. Потрапити у цю країну — наче опинитися у зоопарку чи то у дендросаду, котрі якимось чином змішані з величезним людським мурашником. Місцеві жителі більшою частиною занурені у відкрите співжиття з вуличним базаром. У глибині схожих на гаражі халупок ховаються покриті ганчір’ям лежанки. По центру такої оселі зазвичай є щось на зразок майстерні чи кухні, де збирається вся сім’я. Більшою частиною тайці живуть з ремісництва та виготовлення сувенірів, які продають тут же, ярмарково розвішуючи їх біля порогу. Так що сама по собі прогулянка місцевими вуличками — теж екзотика, проте така, що приховує глибинні таємниці існування аборигенів.

Що ж до туристів, то, здається, в Таїланді, як ніде у світі, існує ціла розважальна індустрія. Вона поєднує у своєму розмаїтті розкішні парки та сади, зміїні та крокодилячі ферми з усілякими шоу. Екскурсанти, котрі призвичаїлися до європейських розваг, обмежених танцювально-карнавальними виставами французького колориту на зразок «Мулен-Ружу», національними іспанськими коридами, рицарськими турнірами та вечорами фламенко, німецькими пивними застіллями чи болгарськими танцями на вугіллі, у Таїланді просто шоковані надміром справжньої екзотики. Діапазон видовищ — від шоу крокодилів, слонів та змій і до виступів трансвеститів. На цьому фоні розкішні вистави дельфінів виглядають європейським додатком до азійського меню місцевих розваг. Навіть сафарі на верблюдах, яким приваблюють єгипетські та туніські маршрути, не порівняти з враженнями від повсюдної феєричної екзотики Таїланду.

Певно, наймилішим шоу є вистава слонів, що їх у трупі не менше 30. В Європі одночасно таку кількість цих тварин не побачиш. А як граційно і охоче виходять вони на сцену в презентаційному дефіле, зчеплені хоботами-хвостами. А з яким азартом ці доброзичливі та толерантні велетні грають у футбол чи баскетбол. До того ж слони мають надзвичайний хист до музики. І якщо котрийсь із цих артистів танцює вальс на арені, то інші слони поза її межами обов’язково підтанцьовують.

Проте найбільш популярне шоу — безпосередній контакт з екзотичними тваринами. Слони, наприклад, після вистави з насолодою «виходять на публіку», делікатно, проте досить наполегливо жебраючи. Чому б ні, якщо це передбачено програмою? Поряд продаються банани. Ніжно підхопивши їх хоботом просто з ваших рук, слон відправляє ласощі до рота. Існує також атракціон, в якому слон, обережно обхопивши туриста хоботом за пояс, підносить над своєю головою. Деяким, правда, достатньо бути піднятим на висоту двох метрів — тільки б устигли тебе сфотографувати. Хоч, якщо говорити про світлини, то найефектніше все ж таки виглядають фото годування маленького лео-парда з соски, чи позування поруч з розлюченим тигром, якого утримує товстенний металевий ланцюг. Можна ще побавитися з крокодилами, простягаючи їм на бамбуковому вудилищі що-небудь їстівне. Чи половити з яхти на кальмарну наживку рибку, котру тут же вам запропонують підсмажити. Отже, вражень від диких тварин, пристосованих аборигенами для всіляких шоу, тут не бракує.

Таїланд — нехай сховаються європейські видовища

Палець в пащу не встромляй. Краще голову

Однак, здається, понад усе вражають колосальні випаси крокодилів у парку доісторичних каменів. Кілька водоймищ просто вщент заповнені цими ніби застиглими у медитації рептиліями, котрі тільки іноді дозволяють собі розкритою пащею вітати потенційну жертву. І це не проста погроза. Адже крокодил стуляє щелепи з силою у 5 тонн, абсолютно не переймаючись тим, що поруч з ним може опинитися його побратим. Канібалізм тут — звичайне явище. Це прекрасно підтверджують кілька окремих вольєрів для цілого натовпу інвалідів, позбавлених кінцівок.

Втім, ситі крокодили не дуже й агресивні, особливо у спеку. Так, при 35 градусах самці абсолютно інертні. І тільки з похолоданням їх активність посилюється. Справа в тому, що вони залежні й від невеличкої зміни температури. Ці рептилії здатні навіть на зміну статі залежно від середовища. Так, якщо температура повітря 31,5 градуса за Цельсієм, то з яєць вилуплюються «дівчата», а якщо вища 33-х, то на світ з’являються «гарячі хлопці». А от інтервал 32-33 °С тепла дає паритетний результат — 50 на 50. Зазвичай самки відкладають до 60 яєць, з яких половина, як правило, гине. Малюки мають гострий зубок, котрим продірявлюють яйцеву оболонку. Іноді вилупитися крокодилятам допомагає мати, увагу якої вони привертають зворушливим кваканням. А от батько в цьому атракціоні участі не бере.

Як би там не було, крокодилів на фермі достатньо і для виступів, і для того, щоб їх подали до столу чи то у вигляді маленького шашличка, чи величезної відбивної. Якщо цього вам замало, дуже часто поряд з фермами рідкісних тварин розташовані ресторани, в яких вас можуть пригостити усілякою дивиною, наприклад, зміїною зупкою. І коштуватиме це не дорого. До речі, для більшої гостроти вражень можна ще й відвідати шоу з досить-таки вражаючими маніпуляціями над кобрами та пітонами.

Зрештою, для вражень може вистачити самої лише просто фантастичної вистави з крокодилами. Дресирувальники в ній виявляють неймовірну відвагу. Декілька разів на день вони ризикують життям, встромляючи голову в крокодилячу пащу. Адже насправді презентовані реліктові монстри не піддаються дресируванню. Можна грамотно використовувати їхні звички та властивості, однак ціна за помилку максимально висока. Крокодили — дуже підступні хижаки, а «аплодисменти» їх міцних щелеп своїм промовистим хрустом вражають навіть найбільших скептиків. Тому для більшої безпеки дресирувальники перед виступом під зав’язку годують крокодилів. І тоді монстри стають настільки флегматичними, що їх навіть важко зсунути з місця. Але легким рухом бамбукової палички тайцеві вдається дивовижним чином маневрувати цією живою машиною смерті. І ось вже нижня щелепа падає, як забрало шолома, а сам крокодил впадає у транс, застигаючи на кілька хвилин із роззявленим склепом пащі.

Може, аналогія недоречна. Проте багато хто з туристів у Таїланді, особливо за першим разом, також впадають у своєрідний шоковий стан від надмірності вражень. А поки що налаштовуйтесь на поїздку до Таїланду — на вас там чекають, зустрічаючи кожного вінками з жасмину та наших рідних чорнобривців, які нам далеко від батьківщини просто-таки здаються священними. 

текст і фото: Катерина ЛАВРИНЕНКО-ОМЕЦИНСЬКА


ДОВІДКА

Королівство Таїланд, країна в Південно-Східній Азії на берегах Сіамської затоки, межує на сході з Лаосом і Камбод-жею, півдні — з Малайзією, на заході — з М’янмою (раніше Бірма); площа 513115 кв. км; столиця і головний порт Бангкок; рельєф: гористе напівпосушливе плато на північному сході, родючий центральний регіон, тропіки на півдні; політична система — демократія, що розвивається; експорт: рис, текстиль, гума, олово, рубіни, сапфіри, кукурудза, тапіока; населення 54890 тис. (1990) (тайці 75%, китайці 14%); мови: тайська і китайська (обидві державні), місцеві діалекти; недавня історія: англо-французька угода 1896 визнала Сіам незалежною буферною державою. Конституційна монархія встановлена в 1932, назва країни Таїланд прийнята у 1939. Японія окупувала країну в 1941 – 1945 рр. Військові захопили владу в результаті перевороту в 1947, скинуті в 1973, повернули владу в 1976. Цивільний уряд утворений у 1983. Військові знову захопили владу в 1991, були проведені нелегітимні вибори в 1992, призначення генерала Сучінда Крапрайуна прем’єр-міністром викликало бурхливий протест, йому довелося залишити посаду; сформований новий коаліційний уряд, який очолив Чуан Лікпай.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити