Багатолика вашківська Маланка

Багатолика вашківська Маланка.

Зима — період карнавалів і переодягань. Лютий лютує бразильською самбою і нью-орлеанським Марді Грасом, а от Україна не чекає аж на кінець зими, щоб вдосталь повеселитися під маскою. І хоча вашківська «переберія» ще не настільки відома, як напівоголені бразилійки, це дійство з кожним роком збирає все більше гостей в буковинському містечку.

Багатолика вашківська Маланка

Те, що до святкувань Маланки та Василя (13 та 14 січня) буковинці підходять з небаченим в інших регіонах запалом, стає зрозуміло ще дорогою у Вашківці. В селах із самого ранку «баби» в яскравих хустках обмітають пороги хат, широкоплечі «ангели» привітно махають водіям, а музики з блискучими на сонці трубами почтом ходять за «чортами».

Чим ближче до Вашківців, тим повільніше їде автобус: молодь у масках займається справжнім робін-гудівським розбоєм, зупиняючи машини і «штрафуючи» водіїв за тверезість.

Чому саме вашківська Маланка претендує на лаври головного українського карнавалу? Колишній власник містечка граф Петріно був шанувальником старовини і перетворив Вашківці на Василя у карнавальний вир. Кожен чоловік (жінки до перебирії не допускаються) намагався виготовити такий костюм, щоб граф був уражений. Петріно виставляв кожній команді перебраних бочку пива, а особливо відмічав володаря найкращої маски. Як не намагалася радянська влада викорінити з вашківчан дух карнавалу, які б міліцейські облави не влаштовувала, свято вижило. А от Дід Мороз зі Снігуронькою в Вашківцях не прижилися.

Багатолика вашківська Маланка

Жодна Маланка не обходиться без традиційних учасників дійства: «дід» наливає кожному горілки, «баба» вимітає злих духів, «циган» водить на ланцюгу «ведмедя». Кожен вашківецький кут вибирає провід з уже бувалих «Козака», «Вулана», «Бук-шандаря» та самої «Маланки». Перебирія заглядає у кожне обійстя. Якщо який двір маланкарі обминули — це сором для господарів. А вже як не обминули, зайшли — ховайся! Меблі перекинуть, гармидеру нароблять, хазяїна відлупцюють віником, обіллють водою — а той, бідолаха, ще й щедро винагородить «веселунів». Ходити починають опівночі 13 січня, а закінчується дійство купанням у річці з обнадійливою назвою Теплиця. Хоча надворі січень, не скупатися перебраним не можна. За переказами, через два дні у боязливого маланкаря цілком може вирости хвіст, а священик до церкви не пустить. Так що гріхи — у воду. Кажуть, після тих купелей ще ніхто не захворів.

А як маланкарі обігрують найболючіші та найактуальніші питання українського (і не тільки) життя... У 2002 році до Вашківців завітав Бен Ладен. На Переберію-2005 на власному Майдані вашківчани влаштували чергове переголосування, возили в клітці Януковича і Кучму та закидували єдиного кандидата від влади яйцями. У 2006 році на вулицях були помічені султани, що вклякали перед українськими красунями. Пихата Сердючка, терористи в камуфляжі, продажні судді... Піонери з голими колінами над білосніжними гольфами обстрілювали натовп з рогаток. Трактор возив клітку з боксерами, довгоногі «панночки» показували стриптиз. Головним хітом Маланки-2006 був курячий грип. Осміяти те, що засмучувало і лякало, накпинитись вдосталь — і звільнитись від липкого холодного страху. Надійний спосіб. Саме для цього народ і придумав перебирію.

«Пересувна лабораторія з виявлення та знешкодження пташиного грипу» слідувала за маршрутом «Вашківці-Крим». Банди божевільних лікарів, озброєних гігантськими термометрами, пригощали 70-градусною «вакциною». Незрозумілі істоти в протигазах з дивними валізками в руках виявилися «дезинфекторами». Завершилося свято традиційним купанням. Глядачі в шубах здивовано спостерігали за тим, як «маланки» терли один одному спини в крижаній воді, а зверху посміхалося по-весняному тепле сонце. Що холод і зима проти гумору та бажання жити? Весна — прийде. Слідом за Маланкою. Вже зовсім недовго чекати. 

текст і фото: Ірина ПУСТИННІКОВА

Додати коментар

Захисний код
Оновити