Відпочинок цілий рік

Відпочинок цілий рік.


Серед інших районів Прикарпаття Косівщина вирізняється своїм багатим туристичним потенціалом. Тут бурхливо розвивається сільський «зелений» туризм. Ще кілька років, і Косівський район сперечатиметься у якості сервісу, кількості й оригінальності туристичних атракцій із Яремчею, Верховиною, Коломиєю.

Відпочинок цілий рік

Місто Косів лежить на межі Передкарпаття і Карпат, у долині мальовничої річки Рибниця. Долину півколом оточують гори, найвища з яких — гора Михалків (812 м). Археологічні знахідки, зокрема кам’яні сокири та бронзові вироби, свідчать про те, що територія сучасного міста була заселена за часів неоліту. Першу письмову згадку про Косів знаходимо в грамоті литовського князя Свидригайла, датованій 1424 роком.

У Косівському районі розрізняють область передгір’я — Покутське Передкарпаття з переважаючими висотами 500-800 метрів над рівнем моря та область Зовнішніх Карпат, де абсолютні висоти сягають 1400-1500 метрів. Гірські хребти тягнуться паралельними пасмами, здебільшого мають широкі гребені та пологі схили. Рельєф — оптимальний для влаштування рекреаційних комплексів. Район прорізаний долинами рік Черемош, Рибниця, Пістинька, Лючка, до яких впадають понад 100 малих річок. Особливим попитом любителів водних видів відпочинку користується Черемош.

Косівські гори вкривають букові й смерекові ліси та полонини. Гори багаті грибами і ягодами, а гірські луки — лікарськими рослинами. Окремі взірці місцевих флори та фауни занесені до Червоної книги: саламандра плямиста, полоз лісовий, олень карпатський, беркут, з рослин — люка дволиста, арніка гірська та інші. Значну частину території району займає Національний природний парк «Гуцульщина».

На Косівщині споконвіку живуть гуцули — етнічна група українців, що має особливу говірку і спосіб життя. Впродовж віків викристалізувалися самобутні традиції і звичаї гуцулів. Вони виробили власний стиль у архітектурі та народному ужитковому мистецтві — в різьбі по дереву, кераміці, ткацтві, вишивці, художній обробці металу та шкіри.

Для гірськолижників взимку працюють витяги у місті Косів, у селах Шешори та Яворів.

Загалом на території району є понад 50 туристично-екскурсійних маршрутів. Частина з них промарковані, 30 — нанесені на карту та описані в путівнику «Туристичними стежками Косівщини».

Туристам буде цікаво потрапити на гору Писаний Камінь. Це величезні брили пісковику, довжиною близько 80 метрів, що виростають від двометрових каменів до масивних, двадцятип’ятиметрових монолітів. Верх каменів утворює горизонтальну площину, де можна відпочити, прийняти сонячні і повітряні ванни. Існує легенда, що дуже давно навколишні гори заселяли племена карпів. Вони й дали назву Карпатам. Це були люди-гіганти — титани, наділені надзвичайною силою. Так-от, карпи прикотили сюди ці камені і позначили місце, де закопали свої скарби. З Писаного Каменя відкривається велична панорама хребтів і вершин Карпат.

Ще одним туристичним об’єктом є скеля Сокільська — стрімка стіна, висотою 100 метрів, що нависає над дорогою. Це відшарування порід утворилося 25 мільйонів років тому. Ріка Черемош утворює тут водоспад, над яким встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку. Хребет Сокільський має протяжність 15 кілометрів.

До гірського масиву Косівщини належить і гора Тарношори (998 м). Її назва походить від слова «тарниця» (сідло). Від вершини гори Тарношори вниз відходять велетенські камені-скелі, висотою до 30 метрів, з численними печерами.

До вартих уваги місць слід віднести і Камінь Довбуша — величезний камінь льодовикового походження, що вінчає ланцюг інших валунів. Камінь-гігант нагадує людську фігуру, тож названий на честь народного опришка Олекси Довбуша.

До гідрологічних пам’яток та заказників Косівщини належать Шешорський водоспад (висота падіння 5 метрів), водоспад на ріці Рушір (4 метри), Пістинська соляна криниця, сірководневе джерело у Косові, Уторопські соленосні джерела.

На ріці Пістинька знаходяться водоспади Шешорські гуки, Шепітський великий гук, Космацькі греготи. А ріці Рибниця — водоспади Косівський гук та Яворівський гук.

На Косівщині розташовані і три заповідні урочища. Це — Лебедине з високогірним озером глибиною 11 метрів (село Шешори), Хоминське з буковими насадженнями віком близько 100 років та Гаївське (Космацьке лісництво) зі столітніми насадженнями білої ялиці та смереки.

Дендропарк імені Тарнавського (село Смодне) має унікальну колекцію дерев та чагарників, що була зібрана з усього світу доктором Тарнавським у минулому столітті.

До пам’яток історико-культурної спадщини регіону належать Церква Різдва Івана Хрестителя (1912 рік, місто Косів), Василівська церква та дзвіниця (1895 рік, місто Косів), Церква Успенія Пресвятої Богородиці (1623 рік, село Пістинь), біля якої встановлені старовинні кам’яні хрести початку XVIII століття.

Косівщина багата своїми музеями. Це Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини, Приватний музей гуцульського мистецтва родини Корнелюків, Приватна колекція жіночих прикрас Ганни Богдан, Космацький музей народного мистецтва, Художньо-літературний музей сім’ї Боруків «Гуцульська старовина і сучасність», Музей Лесі Українки, Меморіальний музей-садиба Марка Черемшини, Приватна колекція Михайла Юсипчука в селі Космач (коренепластика, речі Довбуша), Кутський краєзнавчий музей.

Серед туристично-рекреаційних закладів туристичний комплекс «Байка» на 50 місць, база відпочинку «Легенда Карпат» на 28 місць, апартаменти «Гуцул» на 32 місця.

Кінно-спортивний комплекс «Явсон» у селі Стопчатів пропонує туристам подорожі в салоні вишуканої карети або верхи на чистокровних спортивних скакунах.

Є на Косівщині і ряд оздоровчих закладів. Зокрема, пансіонат «Карпатські зорі» (120 місць), розміщений на березі ріки Рибниця, санаторій «Косів» (90 місць), спеціалізований лікувально-профілактичний заклад для хворих на туберкульоз. До дитячих оздоровчих закладів належать Туркомплекс «Струмочок» (42 місця, двомісні номери), дитяча турбаза «Черемош» Івано-Франківського обласного державного центру туризму і крає-знавства учнівської молоді (20 місць).

На Косівщині жваво розвивається сільський зелений туризм. 

Інформація надана управліннням туризму Івано-Франківської ОДА та управлінням туризму Косівської райдержадміністрації.

Додати коментар

Захисний код
Оновити