Тут починають і закінчують лижний сезон

Тут починають і закінчують лижний сезон.


Ще ніде снігом і не пахло, а в урочищі Драгобрат вже відкривався гірськолижний сезон. Так відбувається практично щороку. А цієї зими і поготів. Адже турбаза «Драгобрат» не просто найвисокогірніша (знаходиться на висоті 1400 метрів над рівнем моря) в Карпатах. В цьому місці панує унікальний мікроклімат — зима тут довша, ніж будь-де в Україні. Є у турбази й деякі інші особливості. Так, вона не універсальна, не для всіх категорій шанувальників гірськолижних розваг та спорту. Але небезпідставно має свій постійний контингент. Зрештою, оскільки гірські лижі стають усе масовішими, все популярнішим робиться «Драгобрат».

Тут починають і закінчують лижний сезон

Лише на повнопривідних

Отже, найближчий до турбази населений пункт — селище Ясиня Рахівського району Закарпатської області. Сюди дістатися відносно просто — скажімо, о 9 ранку виїхати з обласного центру Івано-Франківськ автобусом, квиток на який коштуватиме раптом 12 гривень. Поїздка триватиме понад дві години.

А от з Ясині доїхати до турбази вже складніше (мусимо зауважити, що ці складнощі анітрохи не відлякують тих, хто щільно «присів» на драгобратівське лижне катання). Автобус має зупинку за мостом в центрі села. Навпроти магазину «Ілона» є паркувальний майданчик, де ви знайдете повнопривідні авто — на них і підвозять до потрібного вам урочища. Вісім кілометрів доволі екстремальної ґрунтової дороги можна подолати на ясинянському ГАЗі-66, який вміщає до 14 осіб. Це задоволення коштуватиме вам 20 гривень «з носа». Якщо ж ви оберете УАЗик чи «Ниву», водій попросить за машину 100 гривень. Припустимо, ви самі почуваєтеся досвідченим «джипером» — тоді ваше повнопривідне авто доставить вас на місце за півгодини чи й швидше. В іншому випадку краще залишити його на місцевій платній стоянці, що охороняється.

Тут починають і закінчують лижний сезон

Невмивані й голодні не залишитесь

Поговоримо про те, на який сервіс можна розраховувати. На турбазі (готель на 74 місця та два котеджі — ще на 20 відпочиваючих) пристойні номери із санвузлом, душем, телевізором, проживання в яких коштує 200-230 гривень. У цю суму входить і плата за сніданок та вечерю — достатні, щоб не бути голодними. Готують тут доволі смачно. Обідати можна в ресторані. Але якщо ви приїхали сюди не для того, аби сидіти в чотирьох стінах, то краще заправитися калоріями з кухні швидкого приготування (кафе «Курятня», дві колиби) неподалік витягів. Тут не космічні ціни, а гарячі ковбаски на свіжому повітрі коло «Курятні» смакують фантастично. Є й спиртне (на випадок, якщо задоволення від лижного катання вам недостатньо...).

Тепер ближче до лиж. Прокат спорядження коштує 50-70 гривень. Діють чотири витяги, один з них так званий дитячий (бебіліфт). Довжина двох основних підйомників по 1000 метрів (вартість послуги — 8 гривень за один підйом, а в разі придбання абонементу — значно менше, скажімо за 50 разів для «чужих» — 240 гривень, а для клієнтів турбази — 140). Доводиться зауважити, що ціни дещо коливаються в залежності від напливу відвідувачів.

Тут починають і закінчують лижний сезон

Розкошуй, екстремале...

Урочище Драгобрат приваблює тим, що траси тут доволі різноманітні. Щоправда, як зазначив у розмові з нашим кореспондентом тренер з гірськолижного спорту Геннадій Супругов, для тренувань професійних спортсменів вони не дуже пристосовані. Тим не менше, саме на цій турбазі пан Супругов розпочинає і закінчує чи не кожен лижний сезон.

«Місце годиться для сімейного відпочинку, — мотивувала свій вибір на користь Драгобрату підприємець і мама трьох дітей Олександра Кодак, — оскільки є нескладний спуск з уже згаданим «дитячим» витягом». Додамо, що турбаза має свій тюбинг-парк.

Але, мабуть, найбільше задоволення тут отримують екстремали. За словами одного такого шанувальника Драгобрата Олександра Іващенка, справжній кайф для нього, коли мокрий сніг на спуску прихоплює морозець, «і ти мчиш фактично по ожеледі». Ідеально вкатані траси «Буковелю» Олександрові «просто нецікаві».

Тутешня місцевість узагалі приваблює фрірайдерів. Довгий, достатньо стрімкий спуск, зокрема через ліс, цілинним снігом — це якраз те, що може запропонувати рельєф урочища.

При цьому не йдеться про непотрібну небезпеку. Траси тут промарковані, позначена межа хребта, поза якою катання не рекомендоване. Ті ж позначки допомагають орієнтуватися на місцевості.

До речі, ще про безпеку. На турбазі можна вчитися з інструкторами, а не на власний розсуд скручувати собі карк, безуспішно боротися з лижами. А якщо вже, не дай Боже, щось сталося, то на цей випадок тут працює команда рятувальників, професіоналів, що можуть надати першу медичну допомогу.

Тут починають і закінчують лижний сезон

А у вільний від катання час

Якщо ви втомилися від основної розваги, на турбазі знайдуться допоміжні. Є тут дискотечний зал, в кафе «Шашлична» можна пограти в більярд, і на кожному кроці натрапите на сауну.

Ну, і ще один штрих. Суто естетичний. Турбаза «Драгобрат» знаходиться в дуже мальовничому місці. Урочище розташувалося в підкові Свидовецького хребта, на думку деяких затятих мандрівників горами, найкрасивішого в Карпатах (і така думка має право на існування). Піднявшись на гору Стіг (на ній і встановлені два основні витяги), можна побачити знамениті Петрос та Говерлу, а на півночі — добрий фрагмент Ґорґан з Добошанкою, Синяком та Хом’яком.

Тут починають і закінчують лижний сезон

Тож вирішуйте, чи не випробувати й вам гірськолижного задоволення на турбазі «Драгобрат». До завершення сезону — а він тут закінчується в травні — ще є час. Але надто зволікати, мабуть, не варто... 

текст: Тарас ДУТКА

фото: Тарас ДУТКА, Денис ТРОФІМОВ

Додати коментар

Захисний код
Оновити