Шукай знаки на шляху до замків

Шукай знаки на шляху до замків.

Щоб дістатися до залишків фортеці на знаменитій Замковій горі у тернопільському містечку Теребовля, нам довелося кілька разів зупиняти машину і розпитувати місцевих мешканців. Ані на перехресті при в’їзді у місто, ані на повороті, де від основної автотраси відгалужувалася дорога до замку, вказівників не було. Добре, що хоч орієнтир був прикметний — гора. А от пам’ятник покровителю пожежників святому Флоріану (зведений у 1797 році, як зазначає путівник) ми так і не знайшли, хоч виїздили в його пошуках ледь не все місто.

Шукай знаки на шляху до замків

Подорож із путівником у руках — ще не гарантія того, що побачиш усі цікавинки. А навіть якщо язик до них доведе, то часу буде витрачено на пошук чимало. Чому так? Бо на дорогах нашої країни немає спеціальних туристичних вказівників, якими провадять туристів до цікавих місць наші карпатські сусіди — поляки, чехи, румуни, словаки. Але знаки такі є. Їх розробили на Івано-Франківщині.

Означення туристичних атракцій Прикарпаття є частиною проекту «Створення комплексної системи розвитку туристичної індустрії Івано-Франківщини». Над проектом працюють обласна рада та обласна державна адміністрація, їх партнери — Асоціація економічного розвитку Івано-Франківщини та Рада з туризму Карпатського регіону. Спільно з представниками дорожніх служб та ДАІ та у відповідності до українського законодавства створено проект національного стандарту України «Знаки дорожні туристичні» і виписано процедуру їх встановлення.

Стандарт запроваджує додаткову, восьму групу в системі дорожніх знаків України. Дорожні туристичні знаки, відповідно до європейських стандартів, мають бути коричневого кольору. Запропоновано 11 типів знаків, які означують більше тридцяти категорій атракцій (пам’яток природи, архітектури та культури, історії тощо). Визначено, яким може бути їхнє розміщення вздовж різних автошляхів, на перехрестях.

Нарешті, враховано, звідки і куди прямує автотурист. Приміром, у маленьких містах, де є об’їзна дорога (вона, відповідно, обминає середмістя, де найбільше пам’яток),

автори проекту пропонують встановлювати спеціальну діаграму — так, щоб скерувати машину туриста найкоротшим маршрутом до атракції. Щоб не перевантажувати вуличний рух і подбати про авта гостей, рекомендовано спрямовувати транспорт до найзручнішої парковки. Звідти туристи могли би потрапляти до обраного місця за вказівниками вже пішки.

Отже, дорожні туристичні знаки — це символічне зображення і короткий текст українською та англійською мовами (в нижній частині). Напис може бути такий: назва об’єкту, відстань до нього, час роботи. Букви читаються на швидкості авта до 60 кілометрів на годину. Знаки мають бути встановлені на шляху до всіх атракцій в пілотних районах області. Там, де є вказівники іншого типу (похилена ялинка біля пенька, що вказує на придорожнє місце відпочинку), вони можуть бути збережені або замінені на нові. Окремий знак з літерою «І» буде провадити до Туристично-інформаційних центрів.

Разом із тим проект зі встановлення туристичних знаків зумовлює подальший розвиток туристичних територій. Яким чином? Його автори передбачили експертизу атракцій. Перш ніж встановити відповідний знак, представники проекту (а саме — робочої групи з питань ознакування) будуть виїжджати на місце і перевіряти, чи відповідає атракція умовам означення. Вимоги до атракцій виписані у концепції проекту. Зокрема йдеться про те, щоби туристичні місця мали зручності і парковку, а обслуговуючий персонал — відповідний вишкіл. Добірка інформаційних матеріалів має ілюструвати принади атракції, повідомляти про специфіку роботи та додаткові послуги, якщо такі є.

Прикметно, що вперше у документі туристичного спрямування враховано потреби інвалідів. Можливість входу та зручності для них на всій території атракції мали би бути передбачені там, де це можливо. 

текст: Наталія КУШНІРЕНКО

фото: Денис ОВЧАР, Юрій ГУДИМА


Шукай знаки на шляху до замків

 Наталія ГАСЮК, виконавчий директор Ради з туризму Карпатського регіону:

— Прикарпаття є одним із перспективних туристичних регіонів держави й відіграє важливу роль на українському туристичному ринку. Івано-Франківщина має багату культурно-історичну та природну спадщину. На території області знаходяться понад 3500 пам’яток (869 перебувають на державному обліку), 456 заповідних територій (30 — державного значення), 11 державних та 76 громадських музеїв, 27 визначних історичних місць. Більшість із них не мають означень. Розроблені нами знаки спеціальної дії полегшать автотуристам шлях до визначних пам’яток культури, історії, архітектури та природи.

Шукай знаки на шляху до замків

Ігор ОЛІЙНИК, голова Івано-Франківської обласної ради:

— Теоретична частина проекту вже завершена, наразі ми — на шляху до його втілення. Прийнято розпоряд-ження голови Івано-Франківської облдержадміністрації Романа Ткача, відповідно до якого проект стандарту «Знаки дорожні туристичні» буде скерований у Кабінет міністрів України та у відповідні служби для погодження і затвердження на національному рівні. Уніфікована система ознакування пам’яток має допомагати туристові, нагадувати й спрямовувати. Як це робиться в Європі й у світі. Сподіваємося, що досвід Івано-Франківщини буде цікавий іншим регіонам і його врахують на всеукраїнському рівні.

Шукай знаки на шляху до замків

Марія КОВАЛІВ, заступник голови Ради Асоціації економічного розвитку Івано-Франківщини:

— Ми працюємо з п’ятьма пілотними районами області — Долинським, Коломийським, Косівським, Надвірнянським та Яремчанською міськрадою. В цих районах створюються туристично-інформаційні центри, що будуть об’єднані в спільну мережу та забезпечуватимуть процес формування баз даних та ознакування атракцій. Завдання робочої групи полягає у здійсненні аудиту таких об’єктів та погодженні встановлення чи демонтажу відповідних дорожніх туристичних знаків. До складу групи увійдуть представники обласної ради, облдержадміністрації, Асоціації економічного розвитку, Регіонального туристично-інформаційного центру, служб автодоріг та ДАІ, а також незалежний юрист (цей фахівець здійснюватиме повний супровід процесу ознакування). Планується, що в рамках експерименту нові знаки присвоять 100 атракціям, які будуть відповідати всім вимогам концепції.

Додати коментар

Захисний код
Оновити