Щоб не зіпсувати собі свято у горах

Щоб не зіпсувати собі свято у горах.

Бажаючих відзначити зимові свята у горах стає щоразу більше. Популярнішає відпочинок з гірськими лижами, сноубординг, фрірайдерство. Модними стають екстремальні зимові сходження. Проте дивує той факт, що за результатами дослідження компанії Commandor, проведеного восени, 68 % опитаних ніколи не цікавляться телефонами локальних контрольно-рятувальних служб у запланованому місці відпочинку, а 4 % — роблять це лише іноді.

Щоб не зіпсувати собі свято у горах

 

Усвідомлюючи важливість ретельної підготовки до подорожі у гори, компанія Commandor ініціювала всеукраїнську інформаційну програму «В гори — з головою». А сьогодні ми хотіли привернути увагу читачів до святкування у горах Нового року та Різдва. За коментарями звертаємося до фахівців і сподіваємося, що ця інформація буде корисна тим, хто вже перевіряє стан гірськолижних черевиків або планує маршрут засніженими вершинами Карпат чи Криму.

Юрій Воронков, член Київської обласної маршрутно-кваліцікаційної комісії, лікар:

— Взимку для ночівлі в горах необхідні відповідний одяг та намет. Зрештою, я б узагалі не рекомендував ходити горами вночі — це небезпечно, особливо в сніжну пору. Основна порада — добре підготуватися до мандрівки. Слід пам’ятати, що вдало підібраний одяг знижує ризик обморожень. Обличчя потрібно захистити маскою. Не рекомендую на морозі використовувати мазь — це небезпечно.

Типова ситуація, яка може трапитися взимку у горах, — ви заблукали. У першу чергу, не треба лякатися, бо замерзнути все ж не так легко. Головне — не панікувати. Якщо справа відбувається не в лісі, а на гірському схилі, то найкраще викопати печеру та пересидіти у ній ніч. У такій печері температура завжди плюсова, принаймні до +4 градусів. А якщо є свічка (до речі, завжди потрібно мати при собі сірники чи запальничку, свічку), то температуру у схованці можна підняти до +6 ...+8 . Також обов’язково беріть у гори ніж, але не дешевий, а якісний міцний. Тоді можна пережити будь-яку ніч. Якщо є можливість, потрібно спуститися до лісу й розпалити багаття. Пересидіти краще на ялиновому гіллі біля багаття. Якщо ви взуті в лижні черевики, то розстібніть застібки, а якщо внутрішня частина черевика відокремлюється, краще залишитися тільки в ній. Пластик дуже сильно холодить. Ноги повинні вільно відпочивати, а перетиснені, вони швидко замерзають. При плюсовій температурі ноги в сніжній печері не змерзнуть, біля багаття — тим більше. Ще одна порада: носіть із собою компас. Якщо ви заблукаєте, то навіть без карти принаймні зможете йти в одному напрямку, а не кружляти.

Алкоголь взагалі краще на морозі не вживати, тому що можна не розрахувати дози й не відчути небезпеки переохолодження. До того ж спиртне спочатку розширює судини, а потім звужує, і людина мерзне. Звичайно, у новорічну ніч мало хто захоче згадувати цю пораду, тому рекомендую хоча б дотримуватись міри. Тим більше на свято доречно буде розім’ятися, улаштувати якісь рухливі ігри, скажімо, в сніжки.

Дмитро Стефановський, директор компанії Сommandor:

— Одягатися, звичайно, потрібно тепліше. Та все залежить від цілей вашої ночівлі. Якщо ви зустрічаєте Новий рік із друзями біля багаття, то швидше за все багато часу проведете нерухомо, тому рекомендую одягти пуховик, шубу, дублянку — що тепліше. Альпіністські пуховики за тепло-ізоляцією розраховані навіть на незаплановані ночівлі, вони можуть замінити частину спальника.

Початківцям нагадуємо, що звичайний одяг для такої пригоди неприйнятний. Джинси в горах взимку цілком не годяться. Найближче до умов зимової ночівлі стоїть зимова рибалка.

Якщо ваша подорож має на меті активний рух, одягати пуховик не раціонально. Він знадобиться на висоті, де холодно й мерзнуть кінцівки. У наших широтах на середній висоті використовуються гірськолижні куртки з утеплювачем, які дозволяють захиститися від вітру.

Сильний вітер навіть при плюсовій температурі здатний охолоджувати не гірше за мороз. Втрати тепла сильніші при високій вологості. Обличчя можна захищати неопреновою або флісовою (з віндблоку, що протистоїть вітру) маскою. На руки підійдуть будь-які рукавички й рукавиці, ті ж самі лижні — доки вони сухі.

Для активного руху ефективною є термобілизна, що віддаляє надлишки вологи від тіла. Не забувайте про захист від зовнішньої вологи, скажімо, від снігу. Навіть якщо ви вирушили в ясну погоду, врахуйте — снігопад у горах може початися раптово. Мабуть, основні сюрпризи, які підстерігають у Карпатах, — висока вологість, сильний вітер, надуви й лід.

Найчастіше для Карпат спеціального спорядження не потрібно. Візьміть туристичний килимок, щоб сидіти на снігу. Як правило, у цьому випадку вже заздалегідь планується якийсь дах над головою: колиби, навіси. Інша справа, якщо ніч застала на горі раптово. Що робити в такій ситуації? Рятуватися: грітися, рухатися, будувати укриття, розпалювати багаття, якщо є можливість — організувати гарячий напій. Коньячок краще випити вже в теплі.

Буває, що на горі, на полонині не завжди можна поставити намет — здуває вітер. Потрібно або спробувати спуститися нижче до смуги лісу, або побудувати вітрозахисне прикриття зі снігу. Для цього знадобиться лопатка (краще телескопічна) або її комбінація з маленькою пилкою, щоб вирізати блоки зі щільного снігу. Руками, звичайно, багато не накопаєш.

Зараз входить у моду таке спорядження, котре дозволяє нові види і можливості відпочинку. Є пристосування, що допомагають швидко піднятися на гору, щоб потім спускатися, скажімо, на лижах. Так, дуже корисна річ — снігоступи. В них вгору лижі можна нести на собі. Мені особисто дуже подобаються скі-тури, чиї спеціальні кріплення дозволяють підніматися й спускатися по схилу. Лижі до них підходять звичайні, а черевики — гібридні. У цілому дуже зручно: комфортно й спускатися, і підніматися.

Знаменитий британський альпініст Кріс Бонінгтон якось сказав: «Я вірю, що альпінізм повинен приносити задоволення навіть тоді, коли стає непереливки. Адже якщо ми готові платити таку ціну, то це означає, що альпінізм дійсно приносить задоволення». Насправді є багато причин, чому люди ходять горами. Я хочу, щоб вони розуміли при цьому, що не варто себе насилувати. Потрібно тренувати себе, але все це для того, щоб одержувати щире задоволення — від руху, від ризику, від природи.

Максим Панков, гляціолог, керівник проекту «Великі стіни маленьких гір»:

— Багаторічна лавинна статистика катастроф довела, що більшість людей, які потрапляли в лавину, самі ж її і викликали. Як правило, нещасні випадки трапляються з тієї причини, що «жертви» або недооцінюють ризик, або переоцінюють свої можливості при оцінці лавинної ситуації. Ми знаємо, що зазвичай лавини сходять під час або після снігопадів. Але лише деякі жертви загинули в лавинах, які були не ними спровоковані. Найважливіше, що більша частка лавинних катастроф трапляється у ясні, безхмарні дні в проміжках між опадами снігу. Сонячні дні створюють ефект комфортності, і люди втрачають пильність.

Статистичні дані підтверджують відоме положення, що лавини найчастіше сходять в середині дня. Але вночі також фіксується значна кількість сходів лавин. Пам’ятайте: кожен засніжений схил є потенційно лавинонебезпечним в будь-який час дня і ночі.

Денний графік пересувань треба розробляти таким чином, щоб лавинонебезпечний схил трапився на вашому шляху рано-вранці. Розраховуйте час так, аби ви встигли подолати небезпечну ділянку до того, як її почне пригрівати сонце. Туристи часто нехтують цим відомим правилом, недотримання якого неодноразово оберталося трагічними наслідками. 

 

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити