В об’єктиві — «Природа»

В об’єктиві — «Природа».

Коли півсотні фотографів запаковуються у старий ЛАЗ — є на що подивитися. Цих пасажирів не сплутаєш ні з якими іншими. Камера на череві, друга з отакенною люфою (об’єктивом) — нижче, тринога під пахвою, інша — на плечі, куферок з плівками на бедрі... Це всеукраїнський Національний фотоконкурс «Природа» з пропискою в Івано-Франківську плавно перетікає у фотоплененер на лоні Карпат. Частина талантів рушає на зйомки в гори автобусом. Хто крутіший — власними тачками. Франківські, тисьменецькі, львіуські, данєцкіє, адєскіє, кримскіє... А очолює цю ескападу президент Тисменицького народного фотоклубу «Колумб» відомий фотохудожник, ідейний генератор акції Ростислав Кондрат. І очолює він її (часто в хвості автоколони) на ядучозеленому тридцятирічному «Москвичі» (власник любовно називає своє авто Москаликом).

В об’єктиві — «Природа»

Фотовиставка «Природа» вперше відбулася в Івано-Франківську в 1994 році. Вона приурочувалася до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, відзначуваного 5 червня. У першій «Природі» взяли участь 57 фотографів України та Молдови.

На наступний рік це вже був фотоконкурс, ним «Природа» залишається дотепер. Зі щорічної вона обернулася на бієнале (проходить щодва роки), а програма акції збагатилася пленером в Карпатах. Озброєні «до зубів» фотографи протягом трьох днів спілкуються, обмінюються досвідом та враженнями, працюють і відпочивають у горах. Хтось бачить Карпати уперше, а для когось вони давно стали цікавим об’єктом фотозйомки, середовищем для мистецького дослідження. І не йдеться лише про мешканців Івано-Франківщини і Львівщини, кому до Карпат відносно близько. Так, постійний учасник «Природи», один з її переможців, а з деякого часу і член конкурсного журі ялтинець Євген Комаров провів у карпатських селах не один тиждень. Його цікавить життя горян. І фотограф настільки в нього «вкоренився», що в деяких селах кримчанина сприймають вже як родича. 

В об’єктиві — «Природа»

Пленери також дають можливість відчути, що означає здолати підйом, піднятися на вершину гори (з нелегким фотоспорядженням)... Попередні виїзди в гірські села Красник (Верховинський район Івано-Франківської області), Поляницю (територія Яремчанської міськради) відкрили для багатьох полонину Костричу, гори Хом’як, Синяк та інші. А цього року організатори запрошують переможців, учасників і просто шанувальників «Природи» на базу «Заросляк» біля підніжжя Говерли. Пленерівцями опікуватимуться прикарпатські фотохудожники, карпатські «вовки» з неабияким досвідом мандрів гірськими стежками. Але вилазці на природу передуватиме конкурс і виставка.

Поняття «природа» організатори та журі трактують не зовсім традиційно. Не йдеться про описове відображення краєвидів, «портрети» представників флори і фауни. Конкурс спонукає фотомитців з допомогою їх інструмента дослідити природу людських стосунків, стосунків людини з природою і навпаки, навіть природу урбаністичного (здавалося б, малоприроднього) середовища. Як зауважує куратор акції Ростислав Кондрат, цього року буде спроба зробити акцент на темі екології. Організатори сподіваються, що її вирішення не обмежиться надто простими образами на кшталт «банка від кока-коли в потічку». А як воно врешті-решт вийде — публіка побачить на виставці «Приро-да 2006» 7 червня. 

В об’єктиві — «Природа»

 

текст: Вероніка ЗАНИК

Додати коментар

Захисний код
Оновити