В теплі та затишку Вибираємо спальники

В теплі та затишку. Вибираємо спальники.

Спочатку були шкури. Потім — покривала з верблюжої та овечої вовни. Згодом, завдяки військовим та дослідникам, мандрівні ковдри перетворились у мішок із застібками та утеплювачем. А перші спальники з’явилися наприкінці XIX сторіччя. Туризм, зокрема, посприяв тому, що покривальна форма спальника еволюціонувала в більш ергономічну і теплу «мумію» або «кокон». За сто років удосконалення спальники стали зручними, пристосованими відповідно до тих чи інших умов ночівлі, перетворилися на неодмінний елемент туристичного спорядження. А їх ринок став настільки широкий, що без кваліфікованої консультації іноді важко на ньому зорієнтуватися.

В теплі та затишку Вибираємо спальники

ВИДИ ЗА РІЗНИМИ КРИТЕРІЯМИ

На українському ринку спальні мішки за вартістю можна розподілити таким чином. Вітчизняні — найдешевші (Коммандор, Еліта-Спорт, TravelExtreme). Зарубіжного виробництва — середньої ціни (Hannah, Sportland, Pinguin (Чехія), Campus, Malahowski (Польща), Northland (Німеччина)) та високої ціни (Bask (Росія), Lafuma (Франція), The North Face, Marmot (США), Mammut (Швейцарія)).

За формою спальники можна поділити на ковдри, кокони та ноги. Ковдри або конверти — перші моделі спальників, вони прості і дешеві. Це прямокутник, складений удвоє і защепнутий суцільною блискавкою. Зручний тим, що повністю розкладається і може слугувати ковдрою. Придатні для використання в помірних погодних умовах. 

В теплі та затишку Вибираємо спальники

Кокони (мумії) — більш пізні моделі. Крій повторює контури людського тіла зі звуженням в районі ступнів. Замок доходить у ногах не до кінця, завдяки чому тут краще утримується тепло. Деякі спальники мають розширення біля колін, що суттєво збільшує комфорт використання. Утеплювач — здебільшого з пуху чи його замінників.

Нога — це навіть не спальні мішки, а... Ну, уявіть собі спальник, від якого відрізали верхню третину, тобто капюшон та ще сантиметрів шістдесят. Спати в ньому доводиться, накриваючись курткою чи пуховиком. Зате — значна економія на вазі та об’ємі.

У спальниках використовують різні утеплювачі. Так, синтепон — збірна назва різноманітних синтетичних матеріалів, еволюційно проміжних між штучною ватою і замінниками пуху. Матеріал доволі невибагливий, порівняно швидко сохне і при намоканні не втрачає більшості теплозберігаючих властивостей. Діапазон комфортних температур становить від 0° до +25 °С, які утримуються завдяки дво-, три- і чотиришаровості моделей. Вага коливається від 1 до 2 кілограмів.

Пух — найкращий натуральний утеплювач. Температура використання до -50 °С. Однак він дорогий і ви-багливий. Швидко вбирає вологу, вимагає вчасного висушування. Наразі жоден із синтетичних матеріалів не здатен настільки зменшуватися в об’ємі, як пух. Але, щоби він остаточно не збивався і не втрачав своїх властивостей, його компонують з пером. Найкращим співвідношенням пуху та пера у спальнику є 90 до 10 або 95 до 5 відсотків відповідно. Такий утеплювач добре служить у високогір’ї, районах з низькою вологістю повітря. Найкращим пухом вважається гагачий, гусячий, однак найпоширеніший і найдешевший — качиний.

Пухові замінники — численна група полімерних утеплювачів. Лідером у цій ніші є фірма DuPont, яка пропонує утеплювачі Hollofіl, Quallofil i Thermolite. Фірма 3М представляє утеплювач Thinsulate, виробник Albany Int. — PrimaLoft, а Invista — PolarGuard 3D. Решта утеплювачів, таких як Microloft, Quadroloft, Dura Loft, Aerofibre, Thermo-6, Izotherm, Hollowfiber, Fibertec тощо, є доробком менш відомих фірм. Головною відмінністю спальників із замінниками пуху є практичність у використанні поряд з високою теплоізоляційною здатністю, яка наближається до природного утеплювача. На відміну від пуху, синтетичні замінники швидше висушуються, гріють навіть мокрими, є менш вибагливими у використанні і практично не збиваються. Температура теплозбереження — до -40 °С. Але, на жаль, всі пухозамінні матеріали програють у вазі та об’ємі перед натуральним пухом.

Увага — можливі підробки! Спальники з оригінальними утеплювачами супроводжуються не тільки підвісними паперовими етикетками, але й тканинними чи пластиковими бірками, вшитими в основну тканину (вироби DuPont, 3M). Зустрічаються виробники з умисне подібними назвами. Наприклад, у того ж дюпонтівського утеплювача Hollofil є цілий загін «братчиків» з малопомітною різницею назви типу Hollowfill чи Hollowfiber.

В теплі та затишку Вибираємо спальники

ВИБИРАЄМО СПАЛЬНИК

При виборі спальника насамперед слід визначити, в яких умовах він буде використовуватися. Для літніх походів підійдуть холодніші, менші і легші моделі, для міжсезоння та зимових походів, відповідно, тепліші, хоч об’ємніші і важчі. Тим, хто ходить в походи цілорічно, найкраще мати два види спальників: холодніший від +5° до +25 °С і тепліший від -35° до +10 °С — на зиму і міжсезоння.

Одною з найважливіших характеристик спальника є температурний режим використання. Здебільшого достатньо даних про комфортний та екстремальний режими, наприклад, «–10°...+15 °С». Іноді вказують проміжний (для згаданого діапазону, скажімо, 0 °С). Комфортний режим вказує на температуру, при якій можна ночувати в білизні, проміжний — в брюках і светрі, а екстремальний позначає крайній режим, тобто перебути ніч ви зможете, але, можливо, без сну... Більшість виробників подають інформацію про температурні режими на етикетці чохла спального мішка. Покази температурних режимів, подані виробником, є умовними. Для більшості виробів буде справедливим скорегувати відповідні цифри на 3-5 °С, з врахуванням ваших власних особливостей організму.

В теплі та затишку Вибираємо спальники

Оболонку спальників переважно виготовляють з нейлонових волокон із застосуванням різноманітного плетення, як-от сіткового «rip-stop», різної щільності тканини, із поліуретановою обробкою (для кращої водостійкості) чи без неї. Чим більша щільність, тим міцніший, але важчий та об’ємніший виріб. Внутрішню тканину в недорогих виробах роблять із менш щільного нейлону.

Дехто з туристів віддає перевагу натуральній або напівнатуральній оболонці. Недоліком такого матеріалу є швидке вбирання запахів та бруду, а також гірша придатність до вологих умов.

Вибір слід починати з відомих назв виробника. Відоме ім’я — це не завжди вища ціна, але напевне краща якість, ширша мережа продажу та сервісної підтримки, а також запорука використання належних матеріалів і гарнітури.

Слід зважати на можливу невідповідність розмірів вашому зросту: більшість спальників виготовляють із запасом, наприклад, 185-200 сантиметрів. Для невисоких такі «труби» можуть бути завеликими, а це — зайві об’єм, вага та гірше утримання тепла.

Окремим критерієм вибору спальника є вага. Сучасні вироби з діапазоном холодостійкості від 0 до +15 °С не повинні важити більше кілограма, а зимові від +10 до -35 °С — двох. Зустрічаються моделі на 900 і навіть на 800 грамів, але слід пам’ятати, що деякі виробники схильні або занижувати вагу, або економити якість на користь ваги (слабші нитки, фурнітура).

В теплі та затишку Вибираємо спальники

Жертвувати функційністю задля зменшення об’єму не варто. На ринку достатньо сучасних виробів, які при добрих властивостях можуть стискатися до дивовижно малих розмірів.

Виробники часто подають для порівняння щільність утеплювачів у вигляді ваги на площу та кількість таких прошарків. Для синтетичних холодних вистачає одного шару і щільності 100-150 г/м2, для теплих — два-три шари щільністю 200-400 г/м2. Для пуху застосовується окрема характеристика у вигляді відновлювальної пружності FillPower (FP). 900 FP означає, що унція пуху здатна заповнити простір об’ємом в 900 кубічних дюймів. Чим більше — тим краще, а отже, і тепліше.

При огляді спальника слід звернути увагу на те, наскільки легко працює замок-блискавка. Найкраще, коли гарнітура автентична, зокрема, вироби загальновизнаної марки YKK. Закусування бігунка означає, що навколишня тканина надто прилягає до полотна замка. Більшість виробників вздовж каналу застібки прошивають цупку стрічку, яка відмежовує полотно і запобігає незручностям. Практично всі спальники мають правосторонні (R) і лівосторонні (L) бігунки-застібки. Це актуально, якщо ви купуєте пару спальників для їх з’єднання. Більшість сучасних виробів обладнані двоголівковими бігунками, які полегшують защіпання як зовні, так і зсередини.

Не буде зайвим додатковий бігунок біля ніг (у «коконах») — з його допомогою можна збільшити вентиляцію, не відкриваючи грудей.

В теплі та затишку Вибираємо спальники

Окремо варто згадати про стяжки. Оптимально, коли їх дві: одна фіксує плечовий пояс, друга — капюшон. Спальників з однією стяжкою, яка охоплює обидві зони, радимо уникати — це не ергономічно. Утеплений комір служить бар’єром для проникання холоду, а товстий капюшон (в теплих моделях) не тільки зігріє голову, але послужить подушкою.

Кишенька є корисною дрібничкою: у ній чудово зберігається грошовий НЗ.

Намагайтесь не купувати вироби без гарантії або з гарантією менше 6 місяців.

ЕКСПЛУАТАЦІЯ Й ДОГЛЯД

Транспортування. Спальник слід особливо ретельно оберігати від контакту з водою і при першій же можливості просушувати. Рекомендується носити у водонепроникному чохлі (бажано з проклеєними швами і герметичним входом).

Прання . Прати спальник варто якомога рідше. Для початку слід уважно вивчити застереження на етикетці щодо прання і суворо їх дотримуватись. Якщо етикетки немає, а довідатись нізвідки, варто слідувати загальному правилу (виняток — пухові): ручне прання, температура води +40 °С, висушування на повітрі в розправленому вигляді. Виробники пухових спальників наполягають на використанні спеціальних засобів чистки.

Експлуатація. Ночівля у спальнику передбачає переодягання у сухий одяг. Спальники, розкладені перед ночівлею, у відкритому наметі залишати не слід — роса швидко їх зволожить. Не радимо спати у дорожньому одязі — з часом спальник набере запахів. Спальники з пуху і його замінників не складайте, а хаотично запихайте до чохла (на відміну від пласких синтепонових). Так легше, і це протидіє збиванню утеплювача. Вдома не зберігайте спальний мішок у зібраному вигляді — утеплювач злежується і втрачає свої властивості.

АКСЕСУАРИ

Більшість сучасних спальників забезпечуються компресійними мішками. У разі відсутності мішка його завжди можна придбати окремо. Мішечки-вкладки з бавовни чи інших матеріалів збільшують його теплоізоляційні властивості. До того ж легше випрати вкладку, а не весь спальник.

ЦІНИ

Літні легкі варіанти вітчизняного виробництва обійдуться в еквівалент 20-30 доларів, такі ж імпортні — 30-40 доларів, зимові синтетичні і натуральні заважать на 45-50 доларів за рідні, 60-70 — за імпортні. Спальники екстремальної серії на низькі температури до –30 °С заважать на 100 доларів (імпортні), до –50 °С — 200 доларів і більше, такі ж вироби всесвітньо відомих виробників — 400-500 доларів.

текст: Юрій ГУДИМА, фото: Мирослав КУШНІРЕНКО.

Додати коментар

Захисний код
Оновити